Jeden si nevybere, kritika míří i na plácek s atrakcemi u obchodního domu Tesco, i když, jak se návštěvníci shodují, tam bylo mnohem více pouťového vyžití pro děti. A také víc lidí než v centru. S jarmarkem v režii města ale nemá nic společného, atrakce provozuje rodina Spilkových z Chrasti.

V centru byla pouť narozdíl od letité tradice omezena jen na hlavní náměstí, a to ještě jen na jeho jednu polovinu. Však také hodně lidí jarmark dopředu odradil. Příslovečně řečeno, na malém prostoru tady bylo ještě méně lidí. Kdo na náměstí čekal obvyklou pouťovou tlačenici, hodně se spletl.  

Ale dospělí mají jiný pohled. "U Tesca byl jeden stánek s pivem, točená malinovka byla teplá stejně jako to pivo. Samé fronty, pařák, ani se nebylo kam schovat. Sezení nikde, a to nemluvím o bordelu jak v tanku," reaguje Kateřina, jedna z diskutujících na sociální síti. Také chválí atrakce pro děti, ale dvojaké provedení tradiční Salvátorské pouti se jí nelíbí. "Příště normální pouť, na kterou jsme zvyklí, nebo radši žádnou," zdůrazňuje.

O kompromisním řešení pořádání letošní pouti jsme psali zde:

Poutní ruch někdy v 30. letech minulého století.
Pouť v Chrudimi nakonec bude, ale jen na náměstí. A ponese název "jarmark"

Původně být letos kvůli koronavirovým opatřením pouť totiž vůbec neměla:

Ilustrační foto
Chrudimská Salvátorská pouť letos opět nebude. Zakazují ji nařízení

A takových názorů je víc. Dobrý úmysl chrudimské radnice uspořádat kvůli protiepidemickým opatřením namísto pouti jarmark se nesetkal s nadšením většiny návštěvníků. Chybějící záchodky a hromady odpadků u Tesca jí ale nikdo vyčítat nemůže - pozemek, na kterém si rodina Spilkova postavila atrakce, městu nepatří.

Každoročně se na chrudimské pouti ztratily rodičům děti, aby byly šťastně nalezeny, občas se někdo opil tak, že ho bylo nutné převézt na záchytku, strážníci řešili krádeže. Nic takového se letos nekonalo. Ale lidé se přece jen určitého zpestření jinak poklidného jarmarku na náměstí dočkali.

Letošní Salvátorská pouť-nepouť byla nejen skromná, i to "málo" bylo navíc ještě rozděleno na dvě odlehlá stanoviště:

#clanek|5935818#

Zda se radnici kompromisní řešení letošní pouti povedlo anebo šlápla vedle, se redakce Deníku zeptala starosty města Františka Pilného. Zatím na náš dotaz nereagoval, jeho odpověď poté zveřejníme.

"Bylo to jak na divokém Západě," popisuje jeden ze svědků příchod ženy, která se rozhodla vyříkat si konkurenční spor dvou rodin provozujících pouťové atrakce rázně a zblízka. Překvapivě ale po ukončení incidentu zavolala na služebnu městské policie, že byla napadena provozovatelem jedné z atrakcí na náměstí. "Už byla pokročilá hodina, takže budeme tuto věc řešit až následující den, musíme vyslechnout i druhou stranu," uvedl zástupce vrchního strážníka Pavel Hromádko.

Chrudimská pouť se původně vůbec neměla konat. Radní se obávali toho, že se na jednom místě může shromáždit více než dva tisíce osob, což by znamenalo porušení vládního nařízení. Chtěli lidem vyhovět, a tak rozhodli o řešení akci minimalizovat a nazvat ji jarmarkem.