Podle posledních informací před uzávěrkou vydání by však tunel mohl být znovu průjezdný snad už v úterý ráno nebo dopoledne. Automobily zatím musejí místo objíždět po původní úzké a klikaté silnici.

„Zkolaboval centrální řídicí systém tunelu. Technik se snaží o odstranění závady, ale jak dlouho to bude trvat, lze těžko odhadnout. Je možné, že se bude muset celý systém kompletně vyměnit a to je poměrně časově náročné," uvedl provozní náměstek pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jiří Hostaša.

Podle nejvíce pesimistického odhadu by opravy mohly trvat až do konce května. Servisní firma bude rozsah poruchy vědět zřejmě v úterý.

Řídicí systém ovládá například videodohled, požární signalizaci a další technologie. „Je to vlastně mozek celého tunelu. Pokud nefunguje, nelze jej provozovat," uvedl Hostaša.

Tunel byl uzavřen i od 22. do 25. dubna. Tehdy byla důvodem jeho údržba, mytí po zimním období a zkoušky protipožárních zařízení. Státovka I/35 nemá při cestě na Olomouc prakticky žádnou alternativu.