Je to ojedinělé selhání jednotlivce v řadách ČSSD, nebo jen špička ledovce?

Zastáncem druhého názoru na korupční aféru s evropskými dotacemi Davida Ratha je zlý muž ČSSD, vrchlabský senátor Vladimír Dryml.

„Tyto záležitosti se zdaleka netýkají jen Středočeského kraje, vedení strany to ale bohužel odmítá řešit.  Poslal jsem proto už do Bruselu žádost, aby některé projekty byly přezkoumány. Nejvyšší kontrolní úřad už zjistil nedostatky v projektu bohdanečského nádraží, důkazem jsou i výsledky auditu ve Zdravotnickém holdingu Královéhradeckého kraje, pochybení jsou v průmyslové zóně v Solnici na Rychnovsku," vypočítává namátkou Dryml.

Podal už několik trestních oznámení, mimo jiné i na pardubického hejtmana Radko Martínka, další osoby ale nechce jmenovat. O poslanci ČSSD Miroslavu Váňovi však prohlásil, že je s Martínkem „spojenou nádobou".

Ten sám odmítl Drymlovy útoky komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat právě proto, že to říká senátor Dryml," reagoval Váňa. Jeho jméno figurovalo v nedávno rozvířené  kauze pardubické ČSSD.

„Miroslav Váňa má mou důvěru. Výroky, které měl na nahrávkách prohlásit, jsme si z očí do očí vyříkali. Teď vše záleží na něm. Tvrdí, že se očistí, a já jsem přesvědčen, že to udělá," zastal se ho prozatímní šéf pardubické krajské ČSSD Václav Neubauer. Čerstvá aféra obviněného Ratha jej podle vlastních slov ale zaskočila. „Takto by policie měla postupovat ve všech případech, jinak se z toho marasmu nedostaneme," dodal Neubauer.

A šéfka hradecké krajské ČSSD Hana Orgoníková? Ta má na kauzu Rath stejný názor, jako pražské ústředí strany. „To není o tom, že bych neměla vlastní názor. Mám, a je prostě stejný, jako prohlášení Bohuslava Sobotky, ztotožňuji se s ním," kontrovala na výtku Deníku Orgoníková.

Kauza středočeského hejtmana Davida Ratha zadrženého počátkem tohoto týdne policií s krabicí naplněnou sedmi miliony korun už našla svou odezvu i v lidovém humoru a tvořivosti.

Anketa: Otřásla aféra Rath důvěrou 
v politiku?

Alena Kovářová, 24 let  Rychnov nad Kněžnou, učitelka  MŠ:
Neotřásla, neboť tato „vláda" už žádnou důvěru nemá! Zavedeme absolutismus – jeden člověk ukradne přeci jen o trochu méně peněz, než nyní. Bohužel dokud se radikálně nezmění smýšlení „vládnoucích" občanů ČR, kdokoliv tam přijde nový, okamžitě propadne novému trendu „prasat u koryt".

David Chládek, 34 let Úhonice, fotograf:
Ztrácím poslední zbytky důvěry v tento společensko-politický systém. Vždyť už není skoro dne, kdy nevyplave nějaké svinstvo. Je zapotřebí mnohem hlubších změn, bojím se, že pouhé volby nic nezmění, díky nim se jen přeinstalují do rozhodujících funkcí vesměs staronoví pokrytci. Společnost je již zoufalá, s tím patrně přijdou i zoufalé činy.

Petr Novák, 59 let, Trutnov, důchodce:
V neděli jsem si při sledování Otázek Václava Moravce říkal, kdy na tohohle člověka dojde… Zdá se mi to až neuvěřitelné, že boží mlýny opravdu melou, policie skutečně pracuje. Člověk má skoro obavy, aby vše dobře dopadlo, aby se nejednalo o omyl, aby byl doktor Rath po právu potrestán. Jestli to bude dotaženo do konce, to znamená, jestli bude David Rath usvědčen a potrestán, mohlo by to velmi posílit kredit policie.

Stanislav Řehák, 48 let, Pardubice, úředník:
Jakou důvěrou to mohlo otřást, vždyť lidi už žádnou důvěru v politiku nemají. Rath má smůlu a je jeden z mála, na koho se přišlo. Doktor Rath dojel na svou aroganci a namyšlenost.

Hradec a korupce.
 Má ji někdo ráth?

Poznámka redaktora Jiřího Fejgla:
Ctihodný pan doktor už si zvyká na vězeňskou stravu. Chudák, vždyť mu těch  skoro čtyřicet milionů někdo podstrčil, aby ho zdiskreditoval. Pomiňme fakt, že svým nadřazeným chováním, hulvátstvím, neomaleností a arogancí si tvořil David Rath, čerstvě největší lucifer mezi českými politiky, svůj posudek sám.

„Je to politická poprava," řekl po svém zatčení kvůli korupci neuvěřitelných rozměrů. Ano, je, ale on si setnul hlavu sám…

Jeho případ však píše  mnoho dalších otázek, které se týkají třeba také města Hradce Králové.

Jedna je zásadní: Když mohl vysávat evropské i státní peníze hejtman ze středu Čech, nedělají to místní politici?

Odpověď je samozřejmě především na policii, státním zastupitelství, zkrátka orgánech, které mají dozor nad veřejným pořádkem na starosti.

Náznaky však jsou. Například kauza smlouvy města s firmou ABD. Nevýhodný kontrakt o pronájmu zimního stadionu budí podezření. Nebo táhnoucí se případ kina Centrál a jeho podivných problémů.

Podívá se na ně někdo zblízka?