Do té doby si kraj nechá udělat právní rozbor pro možnost přerušení a změn v soutěži, například vložením klauzule o výši mezd. Tu požadují odboráři a premiér Bohuslav Sobotka. „Až doposud však všechny posudky ukazují na to, že přerušení soutěže není možné," uvedla mluvčí kraje Martina Götzová.

Zatím kraj otevírání obálek s nabídkami odsunul z dneška na 18. prosince. Učinil tak v reakci na to, že odbory ve snaze zastavit tendr se minulý týden obrátily na soud a antimonopolní úřad a hrozí výstražnou stávkou.

Mzdy řidičů se dnes pohybují kolem 76 korun na hodinu. Bez přesčasů a příplatků si tak v průměru vydělávají 12 500 měsíčně. Zadávací podmínky pětimiliardového tendru na veřejnou dopravu do roku 2026 by podle odborářů tyto mzdy zakonzervovaly na deset let. V jiných krajích zatím spory nejsou, tendry tam totiž proběhnou až v příštích letech a podle nového způsobu zadávání veřejných zakázek.

Mzdovou doložku, kterou kvůli její nesystémovosti odmítají mnozí ekonomové i krajská opozice, má podle Götzové například Moravskoslezský kraj. „Ten stanovil 1,5násobek minimální mzdy," uvedla mluvčí.

Další jednání kraje s odbory by se mělo konat začátkem ledna. Hejtmanství přitom nevylučuje, že by mohlo posunut i lednový termín otevírání obálek. Odbory se ale obávají, že kraj jen hraje o čas.