Krajští zastupitelé v pondělí odsouhlasili odůvodnění veřejné zakázky, i když někteří z nich se netajili skepsí. Podle hejtmana Lubomíra France rada kraje vyhlásí tendr do konce května, obálky s nabídkami by se mohly otevřít na přelomu srpna a září.

Základním kritériem zůstává nejnižší cena

Původní soutěž, kterou kraj vyhlásil loni, musela být  kvůli nekvalitně zpracované projektové dokumentaci, na niž přišlo 995 dotazů, v únoru zrušena. Zrušením se pak po stížnosti jedné z firem zabýval antimonopolní úřad, což znamenalo další zpoždění.

Cena zakázky byla nyní zvýšena asi o sto milionů na 1,3 miliardy korun. Podle hejtmana vzrostla mimo jiné kvůli hodnotě potřebné bankovní jistiny, kterou musí stavební firmy  složit na účet kraje při podání nabídek, nebo nákladům na pojištění,

„Kdo dá v nabídce vyšší cenu, bude ze soutěže vyloučen," řekl včera radní Josef Dvořák. Zastupitelé schválili, že základním hodnoticím kritériem zůstane nejnižší nabídková cena. Zájemci musí také splnit kvalifikační předpoklady, tedy zkušenosti z velkých staveb v oblasti zdravotnictví.

Opozice se obává náročných podmínek

Zastupitel Vladimír Derner (KDU-ČSL) včera prohlásil, že kraj je tam, kde byl před čtyřmi lety, když vypsal první soutěž. Připomněl, že tehdy byla ve stavebnictví krize, takže firmy měly o zakázku zájem, ale kvalifikační předpoklady splnily jen dvě z nich. „Byly neúměrně přísné a omezily soutěž," řekl a vyslovil obavu, aby náročné podmínky tendr nezmařily i nyní. Hejtman Franc však zmírnění podmínek odmítl.

Dva nové pavilony
Nemocnice Náchod je největší oblastní nemocnicí  kraje. Má 650 lůžek a její spádová oblast je až 150 tisíc obyvatel. Při dvouleté přestavbě by měly vzniknout dva nové pavilony.  Stavět se mělo začít už v roce 2012, kraj však v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun. Další tendr byl zrušen letos v únoru.