Nevyužívaný objekt bývalé sodovkárny, kde až do osmdesátých let vyráběly československé závody legendární žluté a černé limonády ve skle, půjde k zemi.

Pod náporem sněhu se zřítila střecha a to byl jasný signál, jak situaci řešit. Chátrající dům se radnici dlouho nedařilo smysluplně využít, investor ani zájemci o pronájem se nedostavili. „Město se ho dlouho pokoušelo prodat. Posledních dvacet let nebyl využívaný. V poslední době byla využívaná jen malá část, dvacetina celkové plochy pro skladové účely," řekla starostka Hostinného Dagmar Sahánková a upřesnila další postup:

„Rozhodli jsme o demolici, přihlásilo se na ni třináct zájemců. Neprodleně by se mělo začít bourat 1,5 metru v koruně budovy, kde došlo k propadu. Nařídil to statik, protože se jedná o úzkou zeď, která hrozí zřícením."

Jakmile bude vydán demoliční výměr, dojde ke zbourání celého objektu.

„Počítáme s tím, že demoliční práce budou ukončeny do června. Pokud to bude dříve, budeme rádi," uvedla starostka a přiznala, že k demolici by došlo i bez zřícení střechy. „Ta jen všechno urychlila. Věděli jsme, že objekt je k demolici. Už v listopadu bylo objednáno zpracování demoličního výměru," vysvětlila.

Dům, který zasahuje do provozu autobusového nádraží, byl hned ohraničen. „V době, kdy se zřítila střecha, naštěstí nikdo u objektu nebyl a nikomu se nic nestalo," oddechla si starostka. Vstupu do rizikového místa zabraňuje plechové oplocení v těsné blízkosti autobusových zastávek. „Zabezpečení jsme provedli podle instrukcí statika, aby nebyla ohrožena veřejnost a nikdo se nedostal do bezprostřední blízkosti budovy," sdělila Dagmar Sahánková.

Bývalá sodovkárna tak bude následovat sousedící měšťanský pivovar, který zmizel po demolici v roce 1999. Obě budovy jsou historicky úzce spjaté. Akciový měšťanský pivovar byl založen v Hostinném v roce 1872 a v roce 1938 začala v jeho budově výroba limonád a sodové vody pod značkou Mirelli. Po válce převzaly objekt jako konfiskát Československé pivovary. Pivovar vydržel jen do roku 1948, pak se proměnil mimo jiné ve sklad lomnických čokoládoven. Výroba limonád vydržela v Hostinném až do 80. let.