Pětihvězdičková atmosféra, pulsující hlediště, přeřvávající se kotle a pod nimi na ledě dva týmy, které budou chtít pro vítězství vypustit duši. To je kolorit těchto zápasů.

„Derby je zkrátka derby. Všude na světě,"  přikyvuje hradecký trenér Peter Draisaitl. „Očekávám výbornou reklamu pro českou extraligu a předpokládám, že atmosféra bude výborná jako vždy."

O to nemusí mít strach. Pardubická aréna je vyprodaná. O sportovní svátek východočeského regionu byl tradičně mezi fanoušky obří zájem. Stadiony by se vyprodaly dva.

Pardubice mají svému sousedovi co oplácet. V prvním derby sezony dvakrát vedly, ale po dvou brankách Jiřího Šimánka skončily v depresi po porážce 2:3.

„Zápasy s Hradcem jsou vždy vyrovnané. Pokaždé to bylo prakticky o gól. Možná i teď  rozhodne první branka," uvažuje v předvečer velkého utkání pardubický kouč Zdeněk Venera.

Stejně jako první vzájemný zápas i ten druhý budou doprovázet zvýšená bezpečnostní opatření.

Na derby se chystá odveta. Ale ne v cenách lístků pro hosty…

Pardubice - Minulé hokejové derby? 3:2 pro Hradec. To páteční? Nechme se překvapit.

Obě strany samozřejmě mají svůj názor na konečný výsledek a vlastní přípravu. Pardubice chtějí Hradci vrátit jeden vtípek.

„Zápas začíná v 17.40, ale žádáme fanoušky, ať dorazí co nejdříve. Deset minut před začátkem hry máme připravené překvapení, jímž reagujeme na první derby sezony v Hradci. Bude to takový malý klip, nad kterým se zasmějí fanoušci," slibuje tajemně mluvčí pardubického hokejového klubu Jan Hrabal.

Hradečtí fanoušci slibují vlastní choreo na tribuně. „Nic speciálního neplánujeme. Pokřiky na Pardubice máme pořád stejné. Představíme navíc dva nové chorály, ale ty vyloženě na Pardubice zaměřené nebudou. Výsledek většinou netipuji, ale doufám, že vyhrajeme v hledišti. Byl bych spokojen se dvěma body," nechal se slyšet Petr Král, šéf hradeckého kotle.

Lístky nepodraží

Kde Pardubice naopak nebudou hledat odvetu, jsou ceny lístků. Při minulém derby totiž hradecký klub zdražil lístky pro fanoušky hostí s pokryteckým odůvodněním, že má přece se zápasem vyšší výdaje za bezpečnost.

„Kdybychom zdražili lístky jen pro fanoušky Hradce, bylo by to vůči nim neslušné. Takovou věc bychom udělali plošně, aby se o náklady podělili všichni fanoušci, protože se taková věc týká všech. Jsme rádi, že je zápas vyprodaný. Asi by bylo plno, i kdyby bylo vstupné vyšší. Ale v Pardubicích se taková věc nikdy nedělala a věřím, že ani dělat nebude. Taková akce, že zdražíte lístky jenom pro hosty, nám ze strany hostitele nepřijde moc férová," komentoval  Jan Hrabal.

Tipy na derby? Bude to vyrovnané

Pardubice - Vyhrají Pardubice? Nebo si všechny body odvezou hosté? Či snad půjde zápas do prodloužení? Podle bookmakerů jsou drobným favoritem na vítězství domácí.

Například u Tipsportu je kurz na vítězství týmu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2,18, zatímco na Hradec Králové si můžete vsadit s kurzem 2,86, na remízu se pak sázelo s kurzem 4,10. Z pátečních extraligových zápasů má vyrovnanější kurzy jen duel Olomouc – Kometa Brno.

Slušná forma

A jak tipují výsledek zápasu hokejoví příznivci? „Na derby se určitě dívat budu. Nedostanu se sice přímo na stadion, podívám se ale na hokej v televizi. Můj tip je, že Pardubice vyhrají 2:1. Hradec má také slušnou formu, takže očekávám vyrovnaný zápas se šťastným koncem pro domácí," nechal se slyšet ředitel pardubického Gymnázia Mozartova Marek Výborný.

Napínavou podívanou očekává rovněž herec Východočeského divadla Pardubice Josef Pejchal.

„Je to pro mě kuriózní zápas, jelikož jsem dříve fandil Motoru České Budějovice. Na večer už mám nějaký program, takže derby nejspíše neuvidím, možná jen kousek. Myslím, že zápas půjde do prodloužení a body si tak rozdělí oba týmy. Můj tip je, že domácí nakonec zvítězí 3:2," uvedl Josef Pejchal, který se narodil v Českém Krumlově.