„S kolegyní jsme našili roušky pro zaměstnance a další šijeme našim stálým zákazníkům, kteří přijdou a žádnou ochranu dýchacích cest nemají,“ říká Petra Koderičová, podle jejíž slov se zodpovědnost lidí vůči okolí se lepší každým dnem. Ještě v pondělí si z roušek dělali srandu, ale o dva dny později už nikdo se zakrytým obličejem terčem posměšků není. Výzvu k zodpovědnosti a zakrývání úst a nosu, která koneckonců vstoupila v platnost povinně už včera, vyslyšela drtivá většina zákazníků teplické prodejny. „Pokud někdo ještě roušku neměl, tak jsme mu nabídli jednorázovou nebo jsme ho požádali, aby si přetáhl přes ústa a nos alespoň tričko,“ usmívá se pod vlastnoručně šitou rouškou.

Když se řeč stočí k tématu „jak jdou kšefty“, tak říká, že začíná být zvýšený zájem o některé druhy zboží. „Na odbyt jde rozhodně více balené pečivo. Nedostatkový sortiment posledních dní je ale jednoznačně droždí. Od pondělí ho nemáme. Volala jsem do šesti velkoobchodů a výrobci nestíhají dodávat ani sušené ani čerstvé droždí. Naskladňovat na velkoobchody se bude až v pondělí. Aktuálně začíná chybět i polohrubá mouka,“ všimla si provázanosti těchto dvou pečících surovin. „Hospodyně chtějí mít jistotu, že kdyby došlo k dalšímu zpřísnění situace a nemohly by vyjít ven, tak chtějí mít určitou zásobu, aby si mohli doma péci.“

Nakupování. Ilustrační fotografie.
Meziměstí hledá dobrovolníky, kteří seniorům nakoupí i vyvenčí psa

Další nedostatkovým zbožím je česká klasika zvaná francovka. „Ta nám rychle zmizela a další nemůžeme sehnat. Jelikož se obtížně shání dezinfekce, tak si lidé z Alpy vyrábějí dezinfekční prostředky. Stejně tak zmizela tekutá mýdla s aloe či Sanytol – prostě veškeré drogistické dezinfekční zboží,“ vyjmenovává co se jí nedaří do obchodu doobjednat. Dodavatelé prostě nestíhají vyrábět.

Po návratu domů usedá k šicímu stroji a šije roušky. „Inspiruji se na internetu, zkouším různé varianty. Začínala jsem rouškou z antibakteriálního sáčku do vysavače, ale ta je jednorázová. Nyní šiji ze lněného plátna a bavlny, které se dají vyvařit a vyžehlit. Dnes budu zkoušet model s kapsičkou, kam se dá vložit papírový kapesník pro lepší ochranu, a ten se dá měnit,“ dodává, a odchází ke kase obsloužit zákaznici.

Město Náchod darovalo vojákům na hranicích 400 respirátorů typu FFP1 a firma Batist dalších 100 kusů. Příslušníci Celní správy dostali darem 250 nanoroušek a náchodští policisté 300 kusů.
FOTO: Nanoroušky a respirátory putovaly na hranici k uniformám

Jiří Řezník