Kromě ubytování zde v úterý večer Zemana čeká setkání s osobnostmi kraje nad číší vína a následná slavnostní večeře s podnikateli.

Menu pro Zemana se drží v tajnosti

Co se bude podávat k jídlu? To hotel zatím přísně tají. Ostatně stejně jako to, jak bude vypadat prezidentův pokoj.

„Prezidentské kanceláři jsme nabídli celkem tři varianty možného ubytování. Zatím si však ještě nevybrala, proto stále nevíme, kde bude Miloš Zeman spát," tvrdí Michal Anděl, ředitel hotelu.

Bude prezident v hotelu v bezpečí?

Přísné embargo má čtyřhvězdičkové ubytování i na bezpečnostní opatření, která zde museli přijmout. „O tom samozřejmě nemůžeme mluvit," reagoval Anděl.

Jak hotel, který se pyšní přízviskem jednoho z nejmodernějších ubytovacích zařízení v Česku, reagoval na to, že u něj přespí sama hlava státu? Je to pro něj velká čest?

K tomu se ředitel prý raději odmítá vyjadřovat. Stejně jako k otázce, zda se na prezidenta těší on sám.

Veronika Skřivanová

Tentokrát si Zeman u starosty nezapálí

Náchod – Nejen krajskou metropoli navštíví v příštím týdnu Miloš Zeman. Prezident zamíří také do Náchoda a do Broumova. V Náchodě byl naposledy 
v roce 2012, kdy navštívil i starostu Jan Birke.

Že je Zeman silný kuřák, to starostovi, který cigaretám holduje též, nevadí. „U mě 
v kanceláři na radnici se nekouří. Co jsem tam, tak tam kouřili jen dva lidé, a to byl právě v roce 2012 Miloš Zeman a šéf odborů Jaroslav Zavadil. Ti jediní dva si zapálili a Miloš Zeman se před tím slušně zeptal, jestli může," vzpomíná Birke. Tentokrát se ale na radnici kouřit nebude.

Ochranka a lidé z Hradu už si Náchod byli obhlédnout. Naposledy v úterý odpoledne.

Prezident Zeman bude po přijetí na radnici večeřet s poslanci a senátory za Královéhradecký kraj v městském Hotelu U Beránka. „Můžeme pouze potvrdit, že pan prezident bude mít české menu," uvedl ředitel Roman Rajský.

Hotel je secesním klenotem města, vloni zde třeba pobyla dvojnice anglické královny Mary Reynolds při návštěvě na akci Muž roku. Ta zde poobědvala svíčkovou. A když bývalý prezident Václav Havel natáčel ve Vile Čerych v České Skalici filmovou inscenaci své divadelní hry Odcházení, byl zde ubytován 
v prezidentském apartmá.

O den později, tedy ve čtvrtek, prezident navštíví 
v Broumově textilku Veba, radnici a benediktinský klášter. Provede ho tam sám převor benediktinských opatství v Praze a Břevnově Přemysl Siostrzonek. Protože klášter prochází rekonstrukcí, prezident nahlédne jen do části areálu. V klášterním kostele mu představí to nejvzácnější ze zdejších sbírek.

„Půjde o prvotisky či broumovskou Madonu," řekl správce Přemysl Sochor.   (bed)