Ale pojďme pěkně popořádku. Jedeme totiž na kolech poznávat Chrudimsko. Začátek výletu v Chrudimi nás nadchnul. Nejprve navštěvujeme kostel sv. Josefa, kde je od listopadu 2011 umístěno Muzeum barokních soch. Stojí v areálu bývalého kapucínského kláštera a exponáty dřevěných plastik a kamenných soch jsou krásně zrestaurované, a ačkoliv pocházejí ze 17. a 18. století, vypadají jako nové.

Součástí prohlídky je i film, k dispozici jsou ruční přehrávače – průvodci. A po tom všem si zde dáváme zdarma výbornou kávu z presovače a na záchod si odskočíme do krypty. Opravené jsou i přilehlé zahrady, kde je přístupná bašta zvaná Prachárna s expozicí městského opevnění.

Prohlídka je možná po domluvě v informačním centru na Resslově náměstí. Než vyrazíme z Chrudimi na cyklovýlet, stavíme se ještě v Regionálním muzeu. Návštěvu určitě doporučujeme, protože je velmi zajímavá a není vůbec nudná. Tak např. Mozaika z dějin regionu moderně zobrazuje 12 scén významných událostí z dějin Chrudimi, výstava uměleckých plakátů nám připomíná jejich slavné období z konce 19. a začátku 20. stol.

Zaujme nás výstava, která prezentuje stará řemesla, pro děti je připravená výstava pod názvem Les a ve třetím patře muzea nakonec soutěžíme, která z nás pozná více starých předmětů. Další zajímavost Chrudimi – muzeum loutek je v současnosti v rekonstrukci a bude otevřeno letos v září. Na Podhůru, kde stojí rozhledna Bára II., je to přes Sobětuchy pár kilometrů. Posledních pár stovek metrů však pěkně stoupáme. Dřevěná rozhledna Bára II. nahradila Báru I., která se díky tornádu, které se přehnalo přes Podhůru dne 25. června 2008, tedy čtvrtý den po otevření, zřítila.

Poblíž rozhledny děti i dospělí řádí v lanovému parku. Z rozhledny pak míříme na Kočičí hrádek, dětské miniatuře hradu. Cestou zajedeme k venkovní tělocvičně, kde si prověříme naše svaly a sílu, a protože oboje nestojí za nic, tak raději nasedáme na kola a jdeme si hrát na hrad.

Máme ovšem smůlu, protože vandalové Kočičí hrádek poničili a v současné době se opravuje. Musíme sem zajet někdy příště, teď však už sjíždíme k rybníku Perný, a přes Kochánovice, Trpišov a Svídnici sjíždíme k řece Chrudimce, podél které přes Škrovád a Slatiňany přijedeme až do Chrudimi, odkud jsme ráno vyrazily.

Trasa výletu:
Chrudim – Sobětuchy – rozhledna Bára – Kočičí hrádek – rybník Perný – Kochánovice – Trpišov – Svídnice – Škrovád – Slatiňany – Chrudim (33 km).

Eva Dufková, Dana Langrová