Má obrovskou tradici, letos se uskuteční již 64. ročník. Účastníci do něj vystartují v sobotu ráno v 8.00 z areálu ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně, který byl před týdnem dějištěm Světového poháru v alpském lyžování. Organizačnímu štábu trutnovské Lokomotivy, která jeho tradičním pořadatelem, se přihlásilo do včerejšího dopoledne 690 běžkařů. Další se budou registrovat dnes a jako obvykle ještě v sobotu ráno přímo před závodem. Loni startovalo 701 lyžařů.

Kdy: sobota 16. března

Kde: Špindlerův Mlýn

Proč přijít: Legendární závod běžkařských hlídek přes Krkonoše.

Výjimečný a populární je v tom, že desítky kilometrů po hřebenech Krkonoš absolvují pětičlenná družstva. Ale zajet si ho můžou také jednotlivci. Hlídky mužů absolvují nejdelší vzdálenosti 70 a 50 km, ženy a jednotlivci 50 a 25 kilometrů, veteráni 25 km. Loni vyhrál hlavní závod na 70 km trutnovský tým Kasper Swix. Bylo to jeho čtvrté vítězství v řadě. Sestava Jan Fišnar, Petr Holub, Karel Randák, Petr Javůrek, Tomáš Veber projela mrazivými Krkonošemi za 4:03:06 hod. Letošní ročník je znovu zařazen do seriálu Stopa pro život. Krkonošská 70 je nejstarší běžkařský maraton v ČR. Jezdit se začal v roce 1955 pod záštitou TJ Sokol Bílá Třemešná, tehdy pod názvem Po hřebenech Krkonoš.

Premiéra pohádky v Divadle Drak

Kdy: v sobotu od 18 hodin

Kde: Divadlo Drak, Hradec Králové

Za kolik: 90 korun

Proč přijít: Příběh na motivy klasické pohádky „ O zlaté rybce “ uvede v sobotní premiéře Divadlo Drak jako svůj druhý titul roku 2019. Poetický příběh o pošetilosti lidských přání a koncích, k nimž tato pošetilost může vést, je určen nejmenším divákům a jako autoři jsou pod ní podepsáni dramaturg Tomáš Jarkovský spolu se scénografem Kamilem Bělohlávkem.

Nová inscenace Divadla Drak „O zlaté rybce“ vychází z klasického pohádkového příběhu, který v sobě nese staletími ověřovanou a z generace na generaci přenášenou moudrost o tom, že člověk má být ve svých touhách uměřený. Nemá podléhat rozmařilosti, nemá se spoléhat na pomoc shůry a především, musí zůstávat pokorný před silou přírody, která jej přesahuje. „Těší nás, že jsme na scénu Divadla Drak uvedli po čase zase klasický pohádkový titul, navíc v tak originálním a atraktivním provedení. Doufáme a věříme, že se každé představení Zlaté rybky stane krásným zážitkem jak pro děti, tak jejich doprovod.“ sdělila k nově uvedené inscenaci ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

Představení na hlavní scéně Divadla Drak začíná v sobotu v 18 hodin, jeho délka je zhruba 45 minut a je určeno pro dětskédiváky od 3 let.

Do Harrachova vezou jaro vládci hor

Kdy: v sobotu 16. března

Kde:
Harrachov

Proč přijít:
Tradiční příjezd pána hor Krakonoše má v krkonošském lyžařském centru dlouholetou tradici. Akce slaví už 73 let od svého vzniku. o Harrachova se letos připravuje na sobotu 16. března.

Slavnost,která neodmyslitelně patří k Harrachovu a jejíž věhlas překročil daleko hranice města, je v plném proudu příprav a zítra se Krakonošovi otevřou brány střediska západní části hor. A koho bude možné spatřit kromě samotného vládce hor Krakonoše?

Při průvodu masek, který se městem vydá v 11 hodin z křižovatky u Hotelu Karolína, bude hrát Táboranka, předvedou se mažoretky z Poniklé, Rokytnice a Jablonce nad Jizerou, v kočárech se povezou hrabata, za nimi křehká víla Izerína a vládce Jizerských hor Muhu. „Návštěvníci se mohou jako vždy těšit na bohatý stánkový prodej a soutěže. Letos bude i Krakonošova šatlava. Novinkou jsou zabijačkové hody, vůl na grilu a parostroj na uzená žebra,“prozrazují pořadatelé.

Soutěže se odehrají i s rakouskými čerty přímo na pódiu, kde také dojde k vyhlášení nejzdařilejších masek. Jako každý rok nemůže chybět bohatá Krakonošova losovačka, připravená je také dražba skautské pomlázky. Svou činnost i vybavení bude při akci prezentovat také Horská služba Krkonoše. A kdo má rád muziku, určitě nepohrdne vystoupením několika kapel. Během dne zahrají Depozit, Nautica a Eridu.