V dobách, kdy turistika ještě neexistovala, sloužila vyvýšená místa zejména k obranným účelům. S rozvojem měst se začaly stavět kamenné věže, které sloužily jako pozorovatelny varující před blížícím se nepřítelem, požáry v okolí nebo sloužily jako hlásná místa.

Ikonické stavby

Od renesančních dob je dominantou Hradce Králové Bílá věž, z jejíhož ochozu mohou návštěvníci pozorovat město na soutoku Labe a Orlice i široké okolí. V dalším královském věnném městě, Dvoře Králové nad Labem, je možné vyšplhat do 64 metrů vysoké věže kostela sv.  Jana Křtitele, kde v roce 1817 Václav Hanka „objevil" slavné falsum Rukopisu Královédvorského. Ikonickou stavbou města Jičína je zase Valdická brána, kterou nejmenší návštěvníci určitě poznají z pohádek o loupeživém ševci Rumcajsovi. Krásné rozhledy do Českého ráje nabízí ochoz věže loveckého zámku Humprecht u Sobotky.

S rozmachem turistiky se od 2. pol. 19. století začaly stavět rozhledny a vyhlídkové věže v turisticky atraktivních místech. Jednou z nejstarších kamenných rozhleden u nás je rozhledna Milohlídka na vrchu Čeřovka v Jičíně, z roku 1843. Zajímavou kamennou rozhlednou je Masarykova věž samostatnosti nad Hořicemi v Podkrkonoší. Tato monumentální pískovcová stavba z 20. let 20. století s bohatou sochařskou výzdobou připomíná oběti válek, zejména z řad čs. legií v 1. světové válce. Z ochozu rozhledny lze dobře pozorovat panorama nedalekých Krkonoš.

Připomínkou na zašlou slávu hornictví v našem regionu je Hornický skanzen v Žacléři. Ten, kdo se odváží, může v rámci návštěvy skanzenu vylézt až na vrchol těžní věže bývalého dolu Jan Šverma. Památkou na prusko-rakouskou bitvu roku 1866 u Trutnova je Památník generála Gablenze, který od roku 1868 stojí na vrchu Šibeník nad Trutnovem. Sedmnáct metrů vysoký litinový pomník v sobě ukrývá schody vedoucí na vrchol, odkud lze pozorovat nedaleký Trutnov i okolí.

Z vysílačů rozhledny

Novou kapitolou výstavby rozhleden byla éra budování telefonních vysílačů na začátku 21. století. Některé ocelové stožáry mobilních operátorů byly zpřístupněny veřejnosti a slouží zároveň jako rozhledny. Mezi ně patří například rozhledna Kozinec u Nové Paky, rozhledna v areálu bojiště 1866 na Chlumu u Hradce Králové nebo rozhledna Osičina stojící na vrchu Dřízná u Týniště nad Orlicí.

Požehnaným rokem pro vznik nových rozhleden byly roky 2013 a 2014, kdy na území Královéhradeckého kraje vyrostlo hned šest zbrusu nových rozhleden. V roce 2013 vyrostla nad obcí Vysoká nad Labem na Královéhradecku 31 metrů vysoká rozhledna Milíř. Pro své architektonické řešení byla oceněna uznáním v soutěži Stavba Královéhradeckého kraje roku 2014. Stavbu této rozhledny částečně finančně podpořil i Královéhradecký kraj.

V roce 2014 byly slavnostně otevřeny rozhledny Čáp nad Teplicemi nad Metují, Eliška u Žacléře, rozhledna na Markoušovickém hřebeni na Trutnovsku, rozhledna Žernov nedaleko Babiččina údolí a rozhledna Na Signálu poblíž obce Horní Radechová na Náchodsku.

Pokud byste chtěli navštívit některou z uvedených rozhleden, nahlédněte na turistický web Královéhradeckého kraje www.hkregion.cz, kde se dovíte více informací o rozhlednách a vyhlídkových místech i dalších turistických atraktivitách Královéhradeckého kraje. Tak „vzhůru na rozhledny".   (kk)