Do nových nemocnic ve Wu-chanu, kde čínští dělníci stavěli špitály expresní hbitostí mravenců jako by to byly kostičky ze stavebnice Lego, se firma z Krkonoš nestihla protlačit. Přesto zájem o sofistikované produkty z Rudníku do zdravotnických zařízení ve světě během pandemie koronaviru narostl až šestinásobně. Je to způsobené urychlenou výstavbou a rozšířením kapacit zdravotnických zařízení v mnoha zemích.

„Přesvědčil jsem se, že firma je schopná nabízet kompletní řešení, vývoj a sofistikovaná řešení pro operační sály,“ řekl při návštěvě v Rudníku ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

„Chceme otevřít cestu našemu zdravotnickému průmyslu na trzích, které jsou do budoucna slibné, jako jsou Afrika nebo Latinská Amerika, tedy regiony, na které jsme se nikdy nedívali jako na perspektivní co se týká vývozu. Jejich zdravotnictví bude potřebovat pomoc,“ konstatoval ministr zahraničí.

Vyvinuli mobilní stanice JIP

Společnost se sídlem v Rudníku, kde pracuje ve výrobním závodu 125 zaměstnanců, vyrábí rozvody medicinálních plynů a jejich koncové prvky. Sedmdesát procent produkce jde na export. Především do Evropy a Asie. V Rudníku vyvinuli také mobilní jednotky intenzivní péče.

„Jde o mobilní kontejnerová řešení JIP stanic. Mají tři sekce. Diagnostickou, kde se pacient vyšetří, jestli má covid-19 nebo nemá, terapeutickou a rekonvalescenční. Celá dodávka představuje 32 kontejnerů,“ vysvětlil Alexandr Jernek, ředitel vývoje společnosti MZ Liberec a upřesnil, jak to bylo s kontakty s Čínou.

„Z Číny začaly chodit poptávky na mobilní řešení do zdravotnických zařízení, my jsme poskytovali nabídky. V první, zejména wu-chanské vlně, to nebylo možné. Termín byl natolik krátký, že nebylo možné ho splnit. V Číně navíc panovaly importní restrikce, které nám to ani neumožňovaly. Druhá vlna přinesla zájem o spotřební materiál, který je mimo náš profil, a Čína byla schopná saturovat potřeby z vlastních zdrojů. Nicméně Čína zůstává naším dlouhodobým partnerem i nadále, nejen v souvislosti s covidem-19,“ řekl Jernek.

Velká dodávka pro britské středisko

Zájem je o vyšetřovací techniku, například stropní stativy, které se používají na operačních sálech. Využívají je zdravotníci například ve Velké Británii. „Dodali jsme 113 stativů pro operační sály ve Walesu, kde bylo zřízeno jedno z hlavních středisek ve Velké Británii. V současné době tam léčí na našich zařízeních 350 pacientů postižených covidem-19,“ uvedl Alexandr Jernek.

Velká poptávka je také po zvlhčovačce. To je zařízení, které zvlhčuje vzduch, aby nebyl tak suchý pro pacienty. "Jsme spjati se zdravotnickou technologií, která přivádí medicinální plyn k pacientovi, konkrétně například kyslík. Cítíme zájem o vybavení jednotek intenzivní péče, stacionárních nebo mobilních, v nichž pacient potřebuje dostat co největší dávku kyslíku. Těžší průběhy onemocnění covid-19 jsou doprovázeny zápalem plic a dýchacími obtížemi,“ doplnil Martin Hájek, předseda představenstva společnosti MZ Liberec, která v Rudníku otevřela svoje nové sídlo v roce 2013 na místě někdejší továrny Texlen.

Ministerstvo zahraničí, zastupitelské úřady, honorární konzulové, pomáhají nejen této firmě s ekonomickou diplomacií a otevírají jim dveře na zahraniční trhy. „Finálního klienta si ale musíme odpracovat sami, toho nám pan ministr nesežene,“ poznamenal Martin Hájek..