Demonstraci proti islamizaci a divoké migraci zažila v Česku v sobotu Praha i Brno. Sexuální obtěžování žen v Německu, kriminalita ve Švédsku a útoky v Paříži. Soužití s exotickými migranty, kteří přicházejí do Evropy často jen za ekonomickými výhodami, není mnohdy idylické. Nemají Češi odmítající „divokou" migraci k obavám nakonec důvod? „Integrace cizinců pocházejících z mimoevropského kulturního prostředí byla bohužel  dlouhodobě zanedbávána. Už před kolínskými incidenty jsme mohli vidět, jaké jsou důsledky špatné integrace," řekl lidovecký europoslanec z Hradce Králové Tomáš Zdechovský.

Jsou za takové situace vnucované kvóty na přerozdělení uprchlíků rozumné?
Kvóty odmítám je jako nerozumné řešení, není možné nutit lidi k tomu, aby šli proti své vůli do jiné země. Jak se prozatím ukazuje, tak i realizace kvót není příliš úspěšná, protože dosud bylo přerozděleno jen 272 uprchlíků z celkových 160 000.

Jak je možné, že německá policie nezvládla ochránit své občanky, ale pak vodními děly zasáhla proti protestujícím z protimigrantské Pegidy?
Nezvládnutí té situace je především otázka pro německou policii a úřady, které by ze svého selhání měly vyvodit patřičné důsledky. Selhání represivních složek a neschopnost zajistit vymahatelnost práva hrají spolu s politickou korektností do karet pravicovým extremistům.

Je současná ochrana hranic EU dostatečná?
Jednou z příčin uprchlické krize je právě nedostatečná ochrana hranic a naprostá lhostejnost Itálie a Řecka, které nechávaly běžence volně projít bez jakékoli registrace.

Jsou všichni lidé, kteří protestují proti masovému přívalu lidí jiné kultury dle vašeho mínění opravdu rasisté?
Rozhodně ne. Je nutné rozlišovat mezi legitimní kritikou nedostatečného začlenění cizinců a otevřenými projevy nenávisti. Bohužel jsou zde takoví, kteří mezi tím nedělají rozdíl a hází všechny do jednoho pytle s pravicovými extremisty. Sám považuji za nutnost otevřenou diskusi o problémech s integrací cizinců a zároveň vyvarovat se projevů nenávisti vůči lidem z odlišné kultury.   (sad)