Červenou Horou u Náchoda se v úterý těsně před 14. hodinou prohnalo tornádo. Srovnalo se zemí zděnou stodolu, zničilo střechu teletníku a zlikvidovalo alej podél silnice do sousedního Žernova. Poškozeno bylo i několik dalších střech. A to se tornádo nepřehnalo středem obce, střed víru šel naštěstí zhruba půl kilometru od něj…

„Vzduchem létaly plechy a střešní tašky. Nic podobného jsme nezažili," líčili obyvatelé.

„Celá stodola byla zřícená. V ní uskladněná zemědělská technika byla zasypána spadlou střechou, naštěstí se v budově nikdo nenacházel. O kus dál přes hlavní silnici byla také tornádem zasažena jedna zemědělská usedlost, které to obrátilo střechu a ta zakrývala osobní auta. Směrem na Žernov bylo na hlavním tahu popadaných několik stromů a silnice zde byla zcela neprůjezdná," řekl  Tomáš Kábrt z červenokosteleckých dobrovolných hasičů. Celkem spoušť způsobenou tornádem likvidoval pět jednotek hasičů včetně profesionálních.

„Rychlost tornáda mohla být na šestistupňové škále druhá nejnižší, tedy mezi 117 až 180 kilometry za hodinu," řekl Lukáš Ronge z Amatérské meteorologické společnosti, která tornáda v Česku sleduje. O tornádu a jeho vířivém pohybu podle něj svědčí například tráva polehlá v několika směrech. Také stromy jsou zničené vykroucením a odnesené desítky metrů do pole. Jeho slova potvrdili i profesionální meteorologové.

Nedaleká Jaroměř a okolí  zase zápasila se silnou průtrží. „Během odpoledních hodin jen v této oblasti vyjížděli naši i dobrovolní hasiči k padesátce zásahů. Všechny výjezdy byly z důvodu přívalových dešťů, ve většině případů se jednalo o čerpání vody ze zatopených sklepů domů," uvedla Alena Kuthanová z HZS Královéhradeckého kraje.

Nejhorší situace byla v Heřmanicích, které pokryla souvislá vrstva bláta. Z některých ulic se staly řeky a lidé rychle chránili svá obydlí pytli s pískem. Přívalový déšť zaplavil i státovky z Jaroměře do Náchoda a na Trutnov. V zoo Dvůr Králové bahno valící se z pole povalilo plot safari, odkud pak uteklo asi deset antilop.

Ve Velichovkách, kde mají meteorologové stanici, spadlo během chvíle 50 litrů vody. To je bezmála desetina celoročního úhrnu.

(Videozáznam tornáda v Červené Hoře najdete na webu Náchodského deníku.)