Právě odsud ve středu v jednu hodinu po poledni se vydává na svou cestu do Českého Meziříčí selská jízda, kolona omšelých i nablýskaných a jaksepatří vyzdobených starých strojů s alegorickými vozy, na nichž se ve větru třepotají československé, ale i rudé vlajky. Vezou krojované účastníky. Do průvodu vyrazil také velorex, žigulík či historické motocykly.

„Přihlášeno máme třicet traktorů, zapojují se nejen místní, ale i lidé ze Skršic, Královy Lhoty, Černčic, Slavětína, Pohoří, ti, kteří mají vztah k zemědělské tradici,“ vysvětluje Ivo Luňák ze Spolku za veselejší Meziříčí, který asi před deseti lety stál u zrodu této novodobé prvomájové „traktorové“ tradice.

Sám je jejich sběratelem, už dvacet let. „Mám jich jedenáct, nejstarší z roku 1938, nejmladší z roku 1964. Všechny jsou pojízdné,“ říká.

V obci není sám, kdo této zálibě a obnovování traktorů propadl. Všichni si vzájemně vypomáhají, a tak se stroje každoročně v průvodu obměňují. Po cestě ještě nakládají májku, nazdobená pentlemi stane až do konce května u meziříčského obecního úřadu. Při oslavách, jejichž součástí byla i májová taneční veselice, nechybělo ani sladké občerstvení, pivo, hasiči opékali klobásy a v programu došlo i na recitaci budovatelských básní, trocha recese neuškodí. I proto je o akci velký zájem, každoročně přiláká až několik set návštěvníků.

Rychnovský zámek.
Rychnovský zámek zahájí návštěvnickou sezonu