Autosafari určitě dozná změn, měl by být dán větší prostor nemotorizovaným návštěvníkům. A větší důraz bude v příštích letech určitě kladen na dětské návštěvníky. S takovými představami se už za týden ujme funkce šéfa dvorské zoo Přemysl  Rabas, bývalý ředitel chomutovského zooparku a favorit výběrového řízení. Vystřídá Danu Holečkovou, s níž v posledních letech úzce spolupracoval. Ta před měsícem rezignovala, důvodem byl mimo jiné sílící nátlak jejích odpůrců.

„Chtěl bych, aby se zoo vrátila k návštěvnosti před třemi lety. Je třeba klást větší důraz na dětského návštěvníka, konkurence je veliká a současný trend zábavních parků je evidentní," říká Rabas.

Co všechno plánujete ve Dvoře změnit?
Myslím, že zoo má svou koncepci už z dob inženýra Vágnera a bylo by bláznovstvím přicházet s něčím radikálně novým. Chce to trošičku analyzovat zkušenosti z provozu autosafari z posledních dvou sezon a vylepšit počty návštěvníků. Najít kompromis mezi těmi, kteří jedou auty a kterým byla dána k dispozici i část safari, kde dříve chodili pouze pěšky, aby se jim tento kus zahrady aspoň částečně vrátil.

Mohu z toho vyvozovat i příslib opětovného zlevnění vstupného, které bylo zvýšeno právě s otevřením autosafari?
O tom jsem určitě nepřemýšlel. Spíše bych chtěl, aby návštěvník měl v rámci svého vstupného rozšířenou nabídku toho, co může v zoo vidět a zažít.

Takže motorizovaná část zoo by byla zmenšená?
Nemůžu teď říct, jak to bude. Musím si to tady projít a najít kompromis, aby provoz současného autosafari zůstal tak, jak je, ale zároveň aby pěší návštěvníci měli k dispozici co největší prostor. Tak, jak to bylo před vznikem autosafari.

Jak hodnotíte svou předchůdkyni Danu Holečkovou v souvislosti s bojem s jejími kritiky, skutečně udělala nějaké zásadní chyby?
Nikdy bych si netroufl známkovat své předchůdce. Nemůžete po mně chtít, abych dělal, co občas noví manažeři dělají, tedy vymezovat se vůči bývalým ředitelům.

Ale platíte za velkého profesního příznivce paní Holečkové…
Paní Holečková byla nepochybně výborným manažerem. Dvorská zoo měla ve svém čele řadu výrazných osobností, od Františka Císařovského konče paní  Holečkovou.

Jak se díváte na sporný převoz nosorožců do Afriky, který stál na začátku sporů zoo s mezinárodními asociacemi zoo?
V této otázce jsem skoro podjatý, protože jsem ho od počátku podporoval, sháněl jsem i prostředky na natáčení dokumentárního filmu o tomto transportu. Z mého pohledu to byl naprosto správný a jedinečný projekt, který podporovali nejvýznamnější odborníci z celého světa. Nosorožci jsou dnes ve výborné kondici a zdravotním stavu.

V čem byl tedy tehdy problém?
Bylo to myslím tehdy velké nedorozumění. Proti převozu byla jen EAZA, která říkala, že pokud Dvůr není schopen nosorožcům poskytnout lepší podmínky, nemá je převážet do Afriky, ale do jiné  západní zoo. Ale to, co dokáže nabídnout nosorožcům sebelepší světová zoo, dokáže Dvůr naprosto suverénně taky.

Usilujete však o návrat zoo do obou nejdůležitějsích asociací?
Přínos pro Dvůr má především členství v EAZA. 
Z členství ve světové organizaci WAZA už nevyplývají tak významné praktické přínosy. Chtěl bych však navázat takovou úroveň spolupráce, která bude oboustranně prospěšná, nikoliv takovou, kdy jedna strana bude znevýhodněná.

Dvorská zoo před lety platila za nejlepší v Česku, v posledních letech ale u mnohých návštěvníků hraje prim spíše pražská…?
Obě zoo se nedají porovnávat, obě představují českou špičku, každá má ovšem jiné zaměření. Je však pravdou, že by se Dvůr měl vrátit k návštěvnosti před dvěma třemi lety.

Vracíme se opět k autosafari?
Tak se to nedá říct, autosafari je jen jedním z faktorů, návštěvnost klesala už předtím a i v jiných zahradách. Dvorská zoo je jiná v elektorátu návštěvníků. Zatímco ty ostatní v Česku jsou městské, dvorská je přece jen spíše výletní. Věnovat pozornost bychom měli především dětem. Konkurence jde rychle dopředu, dětský návštěvník je stále náročnější a trendy dnes ovlivňují velké zábavní parky.

Plánujete nějaké personální změny?
To je předčasná otázka.

Jak se chcete vymezit vůči úhlavnímu a nejviditelnějšímu kritikovi dvorské zoo, Romanu Komedovi a jeho sdružení Safari Archa 2007?
To, co ten člověk říká, je snůškou lží a výmyslů, ten člověk je mimo mísu. V této republice je řada skutečných odborníků, ale média dávají největší prostor Komedovi. To je jako kdybych dělal tendr na dostavbu Temelína a jako oponenta si novináři vzali zahradníka, který tam kdysi sekal trávu. Uvítám ho ve veřejnou diskuzi, ale pro mediální přestřelky pro mě není partnerem.

Podle vás není žádný odborník?
Ne, to skutečně není. Podívejte se, co vystudoval, kde pracoval a jaké tam po něm zůstaly stopy.

Budete nadále spolupracovat 
s paní Holečkovou?
Pokud bude mít zájem, nevidím důvod, proč bych jejích zkušeností nevyužil.

Vizitka

- Přemysl Rabas (49) vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně;

- V letech 1988 – 1990 byl vedoucím oddělení v Ústavu ochrany genofondu dvorské zoo;

- V letech 1992 – 2008 byl ředitelem Podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Z funkce byl radnicí odvolán za to, že ji údajně dostatečně neinformoval o zvýšení vstupného. Kontrola v účetnictví zooparku odhalila závažné chyby. Rabas to odmítl s tím, že šlo jen o formální chyby. Nepomohla mu ani podpora zaměstnanců zoo a návštěvníků a následná petice;

- V červnu 2006 byl Rabas zvolen poslancem za Stranu zelených a dva roky byl předsedou jejího poslaneckého klubu;

- Po předloňských volbách, v nichž zelení ztratili zastoupení v parlamentu, se Rabas ujal funkce prvního místopředsedy strany, kterou vykonává dosud;

- Letos v říjnu se neúspěšně pokoušel o senátorské křeslo, v levicovém senátním obvodu v Chomutově populární Rabas skončil těsně za branami finále;

- Získal ale coby lídr kandidátky hnutí PRO Kraj mandát v Zastupitelstvu Ústeckého kraje;

- Je i dlouholetým členem chomutovského městského zastupitelstva;

- Už dříve se vyjádřil, že v zoo bude pokračovat ve šlépějích předchůdkyně Dany Holečkové. Před její prací „smeká klobouk". Při čtvrtečním rozhovoru se už k jejímu hodnocení tolik vyjadřovat nechtěl.