Ve středu v deset hodin vyjel z Hradce Králové nadměrný náklad a stejně jako v minulém týdnu míří přes Jičín do Unipetrolu v Litvínově. Soupravu kvůli bezpečnému průjezdu opět doprovázejí energetici. Nejnáročnějším úsekem na celé trase je Ostroměř, kde musí technici skupiny ČEZ provádět montáž a demontáž elektrického vedení nejčastěji. Obec měla být od proudu odříznuta téměř na pět hodin.

„Jsem pořádně naštvaný a fakt mě to pěkně …," raději nedokončil větu majitel Bistra a Cukrárny U Volejníků v Ostroměři. Okomentoval další průjezd nadměrného nákladu, který během krátké doby už dvakrát ochromil život v obci. Ve středu je to potřetí a není divu, že živnostníkům dochází trpělivost.

„Ještě jsme takovou komplikaci nikdy neřešili, kdyby to bylo jednou za patnáct let, tak nebudeme dělat problémy. Ale asi se stejně nedá nic dělat," říká smířlivě Věra Volejníková, která má s manželem obě provozovny na starosti. Cukrárnu Volejníkovi na středu zavřeli, o provozu bistra se ještě rozhodovalo.

„Pokud nepůjde proud, nemůžeme vystavit lidem účtenky a bez nich si to kvůli kontrolám nerisknu," prohlásila živnostnice.

Jsme pořádně naštvaní, třikrát je už trochu moc! zlobí se živnostníci kvůli elektřině

Věra Volejníková jen uzavřením cukrárny přijde na tržbách o patnáct až osmnáct tisíc korun. Naštěstí cukrárna neměla na středu velké objednávky, takže neřešitelný problém to není. A zaměstnanci si nečekané volno napracují.

S Bistrem U Volejníků, které je oblíbeným občerstvovacím místem řidičů na trase Jičín - Hradec Králové, je to složitější.

„Vaříme hlavně svačinové polévky a obědy, v jedenáct hodin bychom museli zavřít, což je fakt špatně. Musíme si ještě ověřit, zda nás opravdu odpojí," reaguje rozzlobený Volejník.

„Poprvé odřízli od proudu celou Ostroměř, v minulém týdnu už jen část obce, tak snad to bude probíhat stejně i dnes," doufal v lepší variantu, při které by mohlo bistro fungovat.

Naštvaní jsou už od minulého týdne další živnostníci, kteří mají své provozovny u páteřní komunikace. Utíká jim kšeft a od ČEZu chtějí požadovat náhradu škody.

„Máme otevřeno celý rok, abychom si na sebe vydělali, nemáme ani dovolenou, a teď musíme zavřít bez náhrady ušlého zisku na tři dny," upozorňuje provozovatelka restaurace U Kameníka.

Přidává se šéf sousední prodejny potravin, který si při prvním nedávném výpadku proudu zapůjčil agregát, minulou středu provozovnu ani neotevřel.

„Zvažuji, že po poradě s právníkem budu požadovat po energetice náhradu," připustil nabroušený živnostník.

„Uzavřeme obecní úřad, a to od 11 do 15.30 hodin," ohlásil starosta Ostroměře Jiří Stýblo, podle kterého nemá smysl sedět v kanceláři, když nepde technika.

Přepravu soupravy o délce 28 metrů, šířce 5,5 a celkové výšce 6,5 metru zajišťuje Michal Vodička z plzeňské firmy Rádl.

„Nejdéle se zdržíme v Ostroměři, ještě před tím musíme zajet do Hořic, protože nádrž o hmotnosti sedmdesát tun nemůže po mostu na obchvatu," přibližuje cestu. Informační cedule u Robous, které poprvé zabrzdily jízdu kolosu, jsou dočasně odstraněny, takže žádné jiné komplikace by náklad neměly potkat.

Souprava směřuje z Jičína na Sobotku a Mladou Boleslav, odpoledne má přejet do středních a následně do severních Čech. Do cíle má kolos dorazit 8. dubna.

„Černé" dny pro Ostroměř
17. března - přeprava dvousettunové cisterny z Hradce Králové do Mělníka a pak po Labi do Běloruska. Obec Ostroměř byla celé dopoledne bez elektrické energie, uzavřeny byly obchody, restaurace, základní škola i obecní úřad.

29. března - stotunový náklad zamířil z hradecké firmy Hapex do Litvínova přes Jičínsko. Podnikatelé v Ostroměři museli opět uzavřít některé provozovny. Rozhodují se, že budou od ČEZu požadovat náhradu ušlého zisku.

5. dubna - z Hradce Králové míří do Litvínova nadměrná souprava, část Ostroměře bude pět hodin bez proudu.