Někteří si postavili stan, dalším postačilo pár kůlů zapříčených mezi okolními stromy, přes které přetáhli staré hadry. Pomohly i dřevěné překližky a staré palety.

„Je to teď jejich oblíbené místo, další bydlí třeba ve zříceném statku u Kuklen. Pravidelně za  nimi chodíme, nabízíme jim možnost využití  hradeckých nocleháren, ale mnohým to takto vyhovuje. V zařízeních charity by museli dodržovat nějaký řád," řekla mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

Ani v Hradci, ani v Pardubicích kupodivu po nedávné amnestii moc bezdomovců nepřibylo. Stejně rychle, jak se vězni po propuštění vyrojili v ulicích, se také ztratili po celé zemi.

„Lidí na ulici máme po krátkém vzestupu opět stejně jako před amnestií, asi 30. Zkoušejí suterény v nemocnici, zamykají se na toaletách v obchodních centrech; hlavně v obou Kauflandech, kde mohou sehnat něco k jídlu či na zahřátí a v okolí mají další možnosti přespání pod střechou," uvedl šéf pardubické městské policie Petr Kvaš.

V noclehárnách, které nabízejí za pár korun přespání v teple, suchu a k tomu i horký čaj nebo polévku, tak stále  zbývají volná místa.

Třeba v hradecké noclehárně na letišti by přitom za lůžko na noc potřební zaplatili jen 20 korun, za polévku dalších sedm. Čaj je zdarma.