„Vlastním jedlový les a občas mi nějaký strom chybí. Naštěstí krádeže nejsou časté. Přeci jenom české jedle nejsou na pohled tak atraktivní jako ty, co se prodávají před hypermarkety. Bráním se olámáním větví stromků nebo natřením přípravkem proti zvěři. Zatím se mi nestalo, že by mi zmizely stromky plošně," popisuje Michael Dalecký, majitel lesů na Chrudimsku.

Právě nátěr proti zvěři je jedním z hlavních nástrojů lesníků, jak porost ochránit. Na stromu může být vidět jako bílá barva, ale také nemusí. Zloděj pak svou chybu pozná až doma v teple. „Natíráme stromky lanolinem, což je v podstatě látka, kterou vylučují ovce a v teple pěkně smrdí jako ovčí tuk. V našich lesích problémy už několik let nemáme. Občas se někdo s motorovou pilou objeví, ale jsou to jednotlivci, kteří to berou jako adrenalin," potvrzuje Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové.

Dodal, že vyřešit problém krádeží pomohlo otevření prodejen se stromky, které lesníci prodávají za pár sto korun.

Důkladné kontroly

Také před Vánoci potkají návštěvníci v lesích více strážníků městské policie. „Ti kontrolují, zda člověk, který si z lesa odnáší stromek má povolení k řezu od lesníků, či paragon o jeho nákupu. Ve vybraných lokalitách, kde byly v minulosti zaznamenány krádeže stromků, používá městská policie také fotopasti. Případnému pachateli hrozí na místě pokuta do tisíce korun," vysvětluje Eva Čížková, mluvčí hradeckých strážníků.

Stromky za hubičku

Ani v Krkonoších si na gangy zlodějů nestěžují. „Zásadní problémy nemáme. Vyplatilo se nám využít takzvaný protikrádežový systém. Ten spočívá v tom, že lidem nabídneme stromky za režijní cenu a oni nemají potřebu chodit do lesa s pilkou," nastínil Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku.

Také Správa CHKO Železné hory nezaznamenala v posledních letech na území přírodních rezervací nepovolené výřezy stromků.

Ani policie neeviduje mnoho případů, kdy by se stromky z lesů kradli. „Řešili jsem letos v únoru jen jeden případ na Chlumecku," říká Lenka Burýšková, mluvčí královéhradecké policie. Její slova potvrzují i kolegové ze Svitavska a Orlickoústecka. „Loni se ztratily stromečky na Moravskotřebovsku. Prodejci někdo ukradl stromky, které měl uskladněné," dodává  Anna Štegnerová, mluvčí svitavské policie.