„Chci poděkovat všem kolegům, kteří nebyli lhostejní, a pomohli se o tyto lidi postarat. Místostarosta František Majer obratem zajistil ubytování v jedné z náchodských škol. Hasičský záchranný sbor KHK je vybavil potřebnými lehátky a lůžkovinami, místostarosta Jan Čtvrtečka a dobrovolný hasič Jan Černý po dva dny zajišťovali stravování, které ochotně navařili v Hotelu Hynek, pečivo na snídaně darovaly Pekárny a cukrárny Náchod a zapojili se i lidé z vietnamské komunity žijící v Náchodě a darovali nezbytné oblečení na cestu,“ neopomněl poděkovat starosta Jan Birke těm, kterým osud lidí v nouzi nebyl lhostejný.

"Všem moc děkujeme a přejeme našim ukrajinským přátelům šťastnou cestu domů," popřál starosta Náchoda, který má na Ukrajině partnerské město Ťačiv.

V Čechách zůstali trčet několik dní

S ukrajinskými občany se vedení města rozloučilo už včera v noci. "Loučení bylo plné emocí. Věříme, že se k nám jednou budou moci vrátit jako turisté, protože tentokrát toho z Náchoda viděli opravdu velmi málo," říká místostarosta Jan Čtvrtečka.

"Na cestu jsme je vybavili potřebnými cukry v podobě čokolády a pohledy z Náchoda, aby po této náročné cestě, na kterou zcela jistě nezapomenou dokonce života, mohli svým rodinám ukázat, kde strávili téměř pět dnů," dodala mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Jiří Řezník