„Musíme začít pojmenovávat to, co se děje ve vyloučených lokalitách, kde se bojí policisté chodit hlídkovat i ve dne, a to nejen v Bruselu nebo Paříži. Teroristy neporazíme, když budeme v rámci 'politické korektnosti' schovávat hlavu do písku například před učením radikálních imámů nebo drobnou kriminalitou," říká královéhradecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Úterní teroristické útoky v Bruselu ho zastihly cestou do práce. Do europarlamentu to má asi dva kilometry a kvůli kondičce chodí pěšky. V úterý mu to možná zachránilo život.

„Ulice najednou byly plné majáčků, hasičů, policistů, záchranek… Bylo jasné, že se něco děje. Mířili k letišti," líčí.

Jako každý den šel i kolem stanice metra Maelbeek, která je u evropských institucí. Do výbuchu ve stanici zbývalo několik málo minut… Dozvěděl se o něm v okamžiku, kdy dorazil do europarlamentu.

„Panovala tady velmi stísněná atmosféra. A všechny nás to semklo. Politiky i z opačných pólů politického spektra, nejvyšší úředníky s posledními uklízečkami. Když jsem šel po poledni na chvíli ven, 'sekuriťák' u vchodu mě objal se slovy, že je strašně rád, že žiju," líčí Zdechovský.

Brusel v úterý podle něj připomínal obležené město. Lidi v ulicích a obchodech vystřídaly tisíce vojáků.

Podruhé se v úterý narodil i Jan Drahokoupil, rodilý Chrudimák, který v Bruselu pracuje.. Využívá jak letiště Zaventem, tak stanicí metra Maelbeek. V úterý byl naštěstí na otočku v Praze…

(Pozn.: Více k tématu čtěte ve středu v Deníku i zde na webu)