Součástí sobotního slavnostního dne budou také Dny lidové architektury. Program, kterým bude provázet Václav Žmolík, odstartuje už v 11 hodin.

Lidé se mohou těšit na exkurzi Putování za lidovými stavbami Úpicka, na komentované prohlídky a přednášky, na ukázku tradičních řemesel, prodej regionálních výrobků nebo na vystoupení kulturních souborů. Slavnostně tu bude pokřtěna také publikace Lidové stavby Královéhradeckého kraje.

Skanzenové muzeum

Dřevěnka bude v příštích letech sloužit potřebám úpického muzea. Veřejnost sem bude mít stálý přístup. Hospodské zařízení, které v památce dlouhá léta fungovalo, tu ale už nebude.

„Počítáme s tím, že v Dřevěnce vznikne živé muzeum, expozice skanzenového typu,“ řekla ředitelka úpického muzea Jana Nešněrová. „Lidé tu budou ochutnávat život na venkovském městě v 19. a 20. století,“ doplnila.

Středověká stavba

Roubená stavba v Úpici ve městě stojí už od středověku, je nejstarší památkou v Úpici. První zmínka je z roku 1559 v zápisech ve stavebních knihách. Stěny roubení jsou provedeny z nehraněného řeziva tzv. „kuláčů“ dosahujících délky téměř 20 metrů a o mohutnosti průměru až 30 cm.

Původně budova sloužila jako hospodářská usedlost. V roce 1735 ji koupila obec a zřídila zde hospodu, která byla provozována do roku 1990 jako restaurace. V lednu stejného roku ji dokonce navštívil někdejší prezident republiky Václav Havel. Město Dřevěnku od soukromníka před deseti lety odkoupilo zpět do svého vlastnictví. S nákladnou opravou radnici pomohly ze dvou třetin dotační programy kraje a státu.