Kraj postupoval podle zákona

„ÚOHS posoudil, že kraj postupoval v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a správní řízení zahájeno nebude," sdělila mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

„Z pohledu ÚOHS se může zdát, že je všechno v pořádku, ale tyto soutěže jsou špatně nastaveny z lidského hlediska," řekl ve čtvrtek Deníku odborový předák společnosti BusLine Jiří Kuchynka. Podle něj řidiči autobusů kvůli nízkým platům odcházejí a noví nepřicházejí. „Nikdo je nemůže nutit, aby dělali práci, kde si vydělají málo," podotkl odborový předák.

Veřejná zakázka na zajištění veřejné autobusové dopravy na příštích deset let se odborům nelíbila, protože   zadávací podmínky tendru podle nich povedou k podprůměrnému ohodnocení šoférů. Odboráři namítají, že soutěže, které vypisují kraje, upřednostňují nízkou cenu, a dopravci pak šetří na platech řidičů. Pod hrozbou stávky proto žádali, aby Královéhradecký kraj tendr zrušil.

Kraj požadavek odmítl s odůvodněním, že by za to dostal od antimonopolního úřadu vysokou pokutu, řidičům však nabídl, že v tendru udělá změny ohledně minimální mzdy a její valorizace i v dalších částech.

Odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti
Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík řekl, že odboráře stanovisko ÚOHS zklamalo. „Nicméně budeme podnikat další kroky, obrátíme se na něj s dalším podnětem či návrhem. Jsme přesvědčeni, že ten tendr je špatný, měl by být zastaven, zrušen či odložen a přepracován," prohlásil Pomajbík. Odboráři podle něj zůstávají ve stávkové pohotovosti.

Termín se posouvá na polovinu března

V lednu kraj tendr pozměnil, ale odboráři oznámili, že na prostudování změn potřebují čas až do konce února. Nyní termín posunuli na polovinu března. „Někdo to nezvládl a my jsme si museli najít nové lidi," řekl Jiří Kuchynka. Podle něj se odbory nyní obrátily na vysoce kvalifikovaného odborníka, před jehož názorem "skloní hlavu".

Odbory ve svém podnětu k ÚOHS kritizovaly například postup kraje při jednání se zástupci odborů jednotlivých dopravců, ale i samotnou podobu upravených zadávacích podmínek. Ještě před změnou dokumentace, o níž rozhodla rada kraje v polovině ledna, úřad prověřoval, jestli původní zadávací podmínky nediskriminují řidiče kvůli věku. ÚOHS ani jeden podnět neuznal.

„Je to už podruhé, co antimonopolní úřad rozhodl v náš prospěch a potvrdil správnost našeho postupu. Jsme za toto rozhodnutí rádi," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Podle něj kraj odborům vyšel vstříc v takové míře, jakou umožňuje zákon. „Měli bychom teď dostat šanci v klidu vysoutěžit nové dopravce. S těmi pak mohou odbory na základě našeho kompromisu lépe vyjednávat o platových podmínkách řidičů," sdělil hejtman.