S nápadem už před koncem roku přišel na veřejném zasedání místní občan Pavel Melichar. Vyzval radnici k návratu sochy do města a vypsání veřejné sbírky. Zastupitelé teď jeho výzvu dotahují.

„Masarykovu sochu chtěl do města vrátit v 80. letech můj otec s přáteli. Zjistilo se ale, že byla v roce 1953 roztavena poté, co ji z náměstí strhli a následně rozřezali. Zbyl jen podstavec, který je umístěný na hřbitově,“ řekl místostarosta Úpice Karel Šklíba. „Jsem rád, že zastupitelstvo rozhodlo o instalaci sochy před dům kultury, který je ve výstavbě,“ doplnil Šklíba.

Socha Tomáše Garrigue Masaryka má město vyjít na půl milionu korun. Umístěná bude v zeleni na náměstí, které je právě po 1. československém prezidentovi pojmenované.

Bronzová socha Tomáše Garrigue Masaryka stála v Úpici před Morawetzovou vilou od roku 1946. Původně přitom měla být odhalená už v roce 1938, kvůli nacistické okupaci ji ale v Hořicích ukrýval sochař Josef Bílek, který ji zhotovil.

V červenci 1946 pak Úpici navštívil syn zesnulého prezidenta Jan Masaryk. „Vždycky, když stojím před svým tátou, mám trému,“ prohlásil tehdy.

Nová socha bude zhotovená z umělého kamene. Prezident Masaryk bude ztvárněný v nadživotní velikosti. Zhotoví ji akademický sochař a restaurátor Jaroslav Jelínek z Hradce Králové. Ten v minulosti připravoval například náročné restaurování sochařské výzdoby pražské Lorety či sv. Kateřiny u Apolináře.

Slavnostní odhalení sochy, které proběhne 28. září, bude doprovázet kulturní program. Lidé si budou moci prohlédnout také nový Dům kultury nebo zrekonstruované budovy Dřevěnky či divadla.