Proti loňsku jsou však zemědělské práce zhruba o dva týdny pozadu. Třeba řepka už byla vloni touto dobou sklizená. Regiony trápí sucho, některé oblasti zase po týdnu zasáhla dvakrát ničivá bouřka.

„Výnosy z obilovin i řepky jsou zatím lepší než loni. Ale jsou v tom  velké lokální rozdíly," uvedl ředitel hradecké krajské agrární komory Ivo Konopa.

Z jednoho hektaru kombajny letos sklízejí 5,2 tuny obilovin a 3,3 tuny řepky.  To je  asi o 10 procent více než vloni, nedosahuje to však předloňských rekordních výnosů.

Podle šéfa pardubické Agrární komory Jaroslava Kopisty však výnosy nebudou tak vysoké, jak se zdá. „Pravděpodobně do dosavadních výsledků sklizně nejsou započítané sklizně z polí postižených bouřkou a záplavami, ty se sklízejí naposledy. Na průměru je i řepka a také kukuřice, které uškodil pozdní a studený nástup jara. Nedávné bouřky pak dokonaly své. Když vidím extrémy posledních dní, dá se říct, že nesklízíme my, za nás sklízí pánbůh," uvedl Kopista.

Dodal, že kvůli tomu ani nevidí žádný důvod k očekávanému poklesu cen zemědělských komodit. A to navzdory tomu, že obiloviny dosahují v průměru – alespoň ve východních Čechách – vyšších výnosů než vloni.

Zatímco obilovinám se letos daří, úroda brambor bude kvůli počasí nižší. Napřed škodily deště, pak sucho. Vláha by ještě mohla pomoci porostům později zrajících odrůd, ale musela by přijít do poloviny srpna.