Kroupy, mráz, sucho, přívalové deště i škůdci – to jsou noční můry všech ovocnářů. Extrémní dubnové a květnové přízemní mrazy už se na letošní úrodě podepsaly.

Podle Martina Ludvíka, předsedy Ovocnářské unie se sídlem V Holovousích, mrazy v České republice poškodily květenství asi čtvrtiny ovocných stromů. „Je to velice předběžné, nejde o konečný stav, více budeme vědět až koncem června," uvedl Ludvík.

Ne všude jsou ztráty tak markantní. Například Agro Žlunice, které se zaměřuje především na produkci jablek (46 hektarů) a švestek (6 hektarů) chladné dny ani nezaznamenalo.

„Nám se mrazy vyhnuly, nejsme na tom tak špatně, přibližně je poškozeno tak deset procent úrody," odhaduje ředitelka podniku Jana Pokorná s tím, že více bude zřejmé za čtrnáct dnů.

MRAZY POHŘBILY VIŠNĚ

O polovinu menší úrodu očekávají sadaři v Lužanské zemědělské a.s, která se specializuje na produkci višní, jablek, rybízu a švestek.

„Zmrzlo nám šedesát procent višní, polovina rybízu a švestek, čtyřicet procent jablek," vyčísluje následky ředitel podniku Josef Zmátlík a zároveň se rozhořčuje nad tím, že pojistit jablka proti mrazům je tak drahá záležitost, že se pěstitelům vůbec nevyplatí.

V Lužanech jsou nyní nejrozšířenější ovocnářskou komoditou višně (45 hektarů), jablka s rybízem tu rostou celkem na osmdesáti hektarech a švestky na patnácti. Jak velkou finanční škodu mrazy napáchaly, o tom nechce ředitel spekulovat.

NERENTABILNÍ PRODUKCE

Ovocnář Jan Blažek nad rozmary počasí krčí rameny a vážně uvažuje o tom, zda není na čase s pěstitelstvím skončit.

„Jahody pomrzly z šedesáti procent, opakuje se to už druhý rok. Předtím zaschly, bylo abnormální sucho," komentuje nepříznivý stav jahodárny v Čejkovicích u Jičína, kde by chtěl příští týden zahájit prodej plodů.

Výroba je nerentabilní, nepokryje ani náklady. „Vloni jsem rozšířil sady meruněk. Jeden zmrzl kompletně, z druhého bude tak třetina úrody. Třešně mám poškozeny z devadesáti procent," říká zdrcený hospodář, který už odmítá investovat do zakládání nových ploch.

„Je to důsledek globální změny klimatu. Všimněte si extrémního počasí, léta jsou suchá, pak přijdou prudké deště, kdy voda steče po povrchu, je málo spodní vláhy. Lidé by se měli především zamyslet nad hospodařením s vodou," apeluje především na ty, kteří si na zahradách napouštějí bazény.

NENÍ VŠEM DNŮM KONEC

Ovocnář Jan Blažek zároveň upozorňuje, že zbylou úrodu mohou poškodit stále se opakující prudké deště nebo kroupy. Pak už by zbyly pěstitelům ovoce místo stále hubenější úrody jenom oči pro pláč a prázdné peněženky.