Kdo měl smůlu

Ve sněmovně zasedala patnáct let, patřila ke známým osobnostem politické scény. Tentokrát na Soňu Markovou místo v poslaneckých lavicích nezbylo.

“Pro mě to znamená, že něco končí a něco nového začíná,” myslí pozitivně a přiznává, že měla ještě cíle a plány, které chtěla uskutečnit a dokončit. To už se ale nepodaří.

Po čtrnácti letech se s Parlamentem České republiky loučí i Robin Böhnisch z Trutnova. Poslancem byl člen ČSSD od roku 2003, po celorepublikovém krachu sociální demokracie však pro Královéhradecký kraj zbylo jediné místo, které obsadil její náchodský lídr Jan Birke. „Jsem pesimisticky založený. V Praze jsem míval sbaleno před každými volbami a letos dokonce důkladně. To samozřejmě neznamená, že mě neobhájení mandátu nemrzí,“ řekl Deníku Robin Böhnisch.

Starosti úspěšných

Ve zcela odlišné pozici je lékař a ředitel Královéhradecké záchranné služby Jiří Mašek, který získal poslanecký mandát za ANO. Ale i on bude mít starosti. Čeká ho zřejmě jednání s vedením kraje, zda může vedle práce poslance zůstat i šéfem záchranky.

„Víte, záchranka je moje srdcová záležitost a nerad bych ji opouštěl. Na mandát ale nerezignuji,“ svěřil Deníku Jiří Mašek.

Zdeněk Podal, který se do sněmovny dostal za SPD, takové problémy řešit nemusí. S místem správce hradeckého rekreačního areálu Stříbrný rybník se rozloučil už v září, je v důchodu, a tak mu v nástupu mezi poslance nic nebrání.

Do poslanecké lavice prý zasedne s pokorou: „Nebudu dělat frajera. Teprve když člověk skočí do vody, naučí se plavat.“