„Myslím, že tento den si budu pamatovat," řekla po slavnostním aktu Valerová, která je vrchní sestrou pro mobilní hospicovou péči a v hospici pracuje sedm let. Návštěvu hodnotila pozitivně, neboť  upozornila na problematiku hospicové péče v České republice.

„O hospicové péči se až tak moc neví. Bohužel není moc propagována ze strany nemocnic a praktických lékařů. Kdyby informace dostávali pacienti a jejich rodiny, tak by se této péče určitě poskytovalo víc," řekla zdravotnice. Při službách mobilního hospice zdravotníci pečují o těžce nemocné a umírající přímo v domácnosti. Podle Valerové je taková starost o pacienty náročná po všech stránkách, ale svým způsobem i zajímavá.

„Musíte pracovat s pacientem doma, i s jeho rodinou. Někdy žasneme, co rodina dokáže vymyslet, jak ulehčit pacientovi život co se týká improvizace, pomůcek, postele, stolečků, lampiček, zvonečků. Když dostane na něco chuť, jak mu zase dokáží obstarat v zimě jahody, v létě naškrabat led. Domácí hospicová péče je daleko složitější práce, ale hezčí," dodala Iva Valerová.