Po čtvrt roce finišuje rekonstrukce frekventovaného kruhového objezdu Pod Budínem v Rychnově nad Kněžnou. Ta si vynutila kyvadlový provoz a také uzavírku výjezdu na Rokytnici v Orlických horách, která řidiče vykázala na objížďku.

„V úterý 5. listopadu by se měla uskutečnit na kruhovém objezdu kontrola. Předpoklad je, že by se mohl zprovoznit pro řidiče v druhé půlce tohoto týdne. Pro chodce až na konci listopadu. Za provozu se ještě budou dokončovat práce na komunikacích pro pěší," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Podle už dřívějšího vyjádření Ředitelství silnic a dálnic kruhová křižovatka Pod Budínem nesplňovala současné bezpečnostní standardy, byla nepřehledná a nacházely se na ní i kolizní body, které občas bývaly příčinou nehod. Zřízením spojovací větve se pak zvýšila kapacita křižovatky ve směru od průmyslové zóny. Další úpravy v souvislosti s plánovanou výstavbou obchvatu Rychnova nad Kněžnou, která by měla začít v roce 2026, prý už třeba nebudou.

Budování obchvatů měst a obcí na Rychnovsku si vynutil zejména rozvoj průmyslové zóny Solnice - Kvasiny. V Kvasinách sídlí také rozrůstající se závod automobilky Škoda Auto, čímž výrazně houstne doprava na silnicích Rychnovska.

Už od jara vzniká obchvat Opočna, kde se v současné době u Jordánku buduje kruhový objezd.

S letošním podzimem pak přichází na řadu obchvat mezi Častolovicemi a Solnicí u Domašína, který zahlcují auta hlavně při střídání směn v nedaleké automobilce. Rada kraje schválila výběr jejího zhotovitele. Nejvýhodnější nabídku předložila společnost Eurovia CS, která stavbu zhotoví za 64,6 milionu korun bez DPH. Stavební práce potrvají zhruba 15 měsíců. Přeložka povede volnou plochou mezi Domašínem a Černíkovicemi za hranicí občanské a průmyslové zástavby. Plynule se napojí na současnou komunikaci před a za Domašínem. Navržená trasa vede nezastavěným územím v celkové délce 1984 metrů. Přístup do Domašína bude řešen od silnice II/321 pomocí okružní křižovatky. Součástí odvodnění zmíněné silnice budou dvě retenční nádrže, které budou odvádět vodu do Třebešovského potoka.

„Obchvat Domašína zlepší kvalitu života v centru obce. Dojde ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu a podstatně se omezí možnost střetů automobilů s chodci. Je to důležitá stavba v rámci rozvoje solnicko-kvasinské průmyslové zóny, jejíž financování pokryje plně Státní fond dopravní infrastruktury,“ informoval hejtman Jiří Štěpán.

Stavba nové silnice by neměla výrazně omezit provoz. Omezení nastane pouze v době provádění napojení stávající komunikace.