Dobrovolní hasiči z Bílé Třemešné jsou dalším sborem, který regionální Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem představuje v rámci soutěže Dobráci roku. Díky tomu mají nyní šanci získat titul v této soutěži a vyhrát velkolepou show s hudebním programem. Záleží i na vás, našich čtenářích.

Bílou Třemešnou tvoří dvě dříve samostatné obce, Nové Lesy a Bílá Třemešná. Leží u Dvora Králové a na jejím katastrálním území se nachází jedna z nejkrásnějších tuzemských přehrad Les Království.

V obci žije  1330 obyvatel. Hasičský sbor, který je v současné době zařazený do výjezdové kategorie číslo 3, má  84 členů, z toho 16 dětí a 17 žen. Kuriozitou přitom je, že čtyřletý Ondřej Zajíc a třiadevadesátiletý Jan Forman, nejmladší a nejstarší místní hasiči, slaví narozeniny ve stejný den.

Sbor nepřetržitě funguje už od roku 1883. Jeho současným starostou je Zdeněk Kramar, velitelem Radek Špůr. Už dva roky po svém založení dobrovolníci z Bílé Třemešné poprvé pozvali spoluobčany na ples. Z aktivity se postupem let stala tradice, která bez přestávky přetrvala až dosud.

„Opravdu. Nikde jsem nenašel, že by se v některém roce ples nekonal. Pořádáme i další společenské akce, ale většinou už s ostatními spolky v obci. Pomáháme připravovat posvícenský a masopustní průvod. Teď jsme obnovili tradici mikulášské besídky," dává nahlédnout do kuchyně společenského života starosta sboru Zdeněk Kramar.

V letošním roce se navíc lidé v Bílé Třemešné mohou těšit na hasičské slavnosti. Sbor totiž oslaví třicet let od chvíle, kdy byla slavnostně otevřena nová zbrojnice. Tu místní znají jako Dům požárníků.

U zrodu myšlenky na postavení spolkového klubu pro hasiče byl před lety Jaroslav Zavřel. Ke sboru nastoupil v roce 1962, prošel různými funkcemi, byl velitelem, preventistou a poslední dlouhá léta vykonává funkci místostarosty. Pracoval také jako člen okresní odborné rady. V roce 2013 byl Zavřel vyznamenán za dlouholetou obětavou práci pro rozvoj dobrovolné požární ochrany titulem zasloužilý hasič.

V kolektivu třemešenských hasičů si obecně svých úspěšných členů velmi cení. „Jsme rádi, že jsou mezi námi manželé Huňátovi, kteří se starají o kroužek mladých hasičů.  Založili ho už v roce 2006 a vzorně ho vedou dodnes. Vychovali mnoho sportovců, kteří dosáhli na úspěchy také na republikové úrovni. Jiří Brož skončil v letech 2011 a 2012 dvakrát na hranici třetí a čtvrté desítky na mistrovství České republiky v požárním sportu. Největšího úspěchu jsme se pak dočkali v roce 2014, kdy se náš dorostenec Vojta Fiala stal mistrem republiky v běhu na 100 metrů s překážkami a absolutním mistrem České Republiky ve středním dorostu," vyjmenovává úspěchy Kramár. „Vloni se dorostenec Míra Mareček z SDH Bílá Třemešná umístil na mistrovství České republiky dorostu na šestém místě. Chtěl bych proto tímto jménem sboru poděkovat manželům Huňátovým za jejich čas a práci s dětmi," dodal starosta sboru.

Výjezdová jednotka z Bílé Třemešné, jejíž součástí jsou také ženy, zaznamená každý rok zhruba třicítku zásahů. „Vloni jsme byli u požáru ubytovny ve Dvoře Králové, to byl asi náš největší výjezd za poslední dobu. Jinak to jsou tradiční věci, jako odklízení polomu lesa z komunikací a další. Několikrát jsme byli také pomáhat u odstraňování následků povodní. Třeba když se vyplavil potok v Dolní Brusnici nebo v Rudníku. Byli jsme ale také u povodní na Mělnicku nebo v Heřmanicích u Frýdlantu," vzpomíná na nejakčnější výjezdy velitel Radek Špůr.

A spolupráci s tradičním spolkem si pochvaluje také současný starosta obce. „Peníze našim dobrovolným hasičům na činnost vždy rádi dáme, i když si myslím, že státní podpora by na tuto oblast společenského života, ale i systému, který chrání zdraví a majetek občanů, mohla pamatovat lépe. Sbor v obci pomáhá s organizacemi akcí, uklízí veřejné prostranství a vždy se na něj můžeme spolehnout. Myslím, že tohle funguje vzájemně," pochvaluje si starosta Bílé Třemešné Štěpán Čeněk.

Bude i on v létě oslavovat titul Dobráci roku? Záleží na počtu sms zpráv.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Představení vylosovaného sboru pak probíhá každou sobotu také na stránkách regionálního Deníku.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.00 hodin a začne následné hlasování pro další vylosovaný sbor.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS zpráv na telefonní číslo 900 11 04, konkrétně pro hasiče z Bílé Třemešné hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)TREMESNA
Cena jedné SMS je 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu www.dobraciroku.cz.