První letošní rozbory vody dopadly dobře a krajští hygienici označili vodní plochu ve Vejsplaších minulý čtvrtek za vhodnou ke koupání. Hned to mělo ohlas. „Říkal mi to syn, tak jsme s kamarádkou vyrazily hned ráno. Koupání je nádherné, jsme spokojené. Voda je příjemná, teplá,“ užívala si slunečný den paní Hana z Lánova. „Nám se ale děti osypaly tak, že tři noci nespaly,“ zazněl opačný názor.

Klíčový bude výsledek z dalších odběrů, které v úterý provedl ve Vrchlabí Zdravotní ústav, a to kvůli přítomnosti cerkarií, larev vodních plžů. Radnice by měla znát výsledky z pražské laboratoře pravděpodobně v pondělí. V úterý 2. července budou navíc znovu posuzovat kvalitu vody krajští hygienici, kteří tak činí v pravidelných dvoutýdenních intervalech.

Město se ve snaze zlepšit situaci v rekreačním areálu řídí materiálem odborníků na přírodní vodní plochy, kteří ve zpracované studii doporučili zarybnění Kačáku štikami a ostroretkami. Vysazení rybí obsádky zajišťuje přirozenou regulaci řas.

„Letos se nám objevil problém s bujnou vegetací vodních rostlin. Ty sice vodu čistí a jsou potřebné, pokud zabírají do 25 procent vodní plochy. Zároveň však na nich přežívají plži, kteří jsou přenašeči cerkarií,“ upozornil místostarosta Vrchlabí Alfred Plašil. „Redukujeme proto zeleň v místech, kde se lidé nejvíce koupou. Letos už jsme jí vytáhli tolik, že zaplnila pět kontejnerů,“ upřesnil. „Když odstraníme zeleň tam, kde se lidi nejvíce koupou, minimalizujeme tím riziko výskytu vyrážky,“ dodal.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Podle vrchlabského místostarosty si lidé musí uvědomit, že se koupou v přírodní vodě. „A tam úplně bezproblémové koupání asi nikdy nebude. Potíže může přinášet lidem s citlivější pokožkou nebo alergiemi. Lidé by chtěli křišťálově čistou vodu bez zeleně a ryb, ale to prostě v přírodní vodní ploše nelze,“ poznamenal Alfred Plašil.

Mezi pravidelné návštěvníky Kačáku patří Stanislav Podrazil z Vrchlabí. „Koupání je v pohodě, žádné problémy z vody jsem neměl. Hlavně odpoledne sem chodí hodně lidí, nejvíc na pláž u bufetu,“ řekl.

„Vím, že loni jedna maminka řešila problém s vyrážkou u dítěte, ale bylo tady plno lidí a rodin s dětmi a nikdo jiný si nestěžoval. Asi je to otázka citlivosti pokožky. Nám se tady moc líbí a už plánujeme, až do Vejsplach vyrazíme znovu,“ vyjádřila se Hana z Lánova.