Když meteorologové na začátku týdne varovali, že na Česko se valí dvoudenní husté sněžení, upozorňovali, že na horách může sněhová pokrývka vzrůst až o půl metru. Předpověď jim vyšla – a realita ji leckde i předčila . Například v Černém dole už od úterního do středečního rána připadlo zhruba 44 centimetrů, dalších 49 přibylo do čtvrtečního rána.

Ale nejen Černý důl překročil půlmetrovou hranici. V Harrachově podle meteorologických měření přibylo více než 60 centimetrů, na Dvoračkách 58 centimetrů, ve Vrchlabí téměř 56 centimetrů a na Labské boudě 52 centimetrů nového sněhu..

„Obecně nejvíce srážek spadlo v Krkonoších (byly zde však poměrně výrazné lokální rozdíly), Jizerských a Orlických horách," uvedl na webu ČHMÚ meteorolog Martin Tomáš.

V Krkonoších se půl metru přiblížila ještě Pec pod Sněžkou, kde spadlo zhruba 48 centimetrů sněhu.

„V lavinových katastrech je uloženo vlivem větru velké množství nového sněhu. Sníh napadl na zledovatělý terén a sněhová pokrývka vykazuje malou stabilitu," upozornil na webu Horské služby ČR Robert Dlouhý. Horská služba už ve středu varovala před možností pádu lavin a zvýšila lavinové nebezpečí na třetí stupeň z pětibodové mezinárodní stupnice.

V Orlických horách připadlo od úterního rána zřejmě nejvíce v Luisině údolí, kde přístroje naměřily 36 centimetrů sněhu.