"Podnikovou chatu tu měli a mají pošťáci, pak tu měl chatu Telecom, Detecha z Nového Města nad Metují, Podnik výpočetní techniky. Tu největší měl Stavostroj. Je to současná chata Deštná. Pak to byla Perla, v Lusině údolí Petrof, dále zde měla chatu Triola, Veba Broumov, Elton Nové Město nad Metují. Chata Tepny se nyní jmenuje Jasna a je mimo provoz. Těch podniků, co tu měly svá rekreační zařízení, byly desítky. Většina jich jede dál, ale pod jinou hlavičkou. Jako chata Orličan, dnes nese název Šťastnej kopec a je v provozu," říká referentka Obecního úřadu v Deštném v Orlických horách Lenka Zábranská.

Do dnešních dnů se dochoval název chaty Perla. "Tuto chatu léta provozovala Perla Ústí nad Orlicí a provozovala ji ještě dlouho po revoluci. Přestože chatu nový majitel zdařile přestavěl, je v rukou dalšího vlastníka. Název jí ale zůstal," vysvětluje Lenka Zábranská.

Jiné byste už hledali marně. Například chatu SPŠE. "Dnes na jejím místě stojí úplně nová stavba - krásná Roubenka pod lesem, kterou pronajímá už další vlastník. Chata SPŠE vyhořela," uvádí referentka.

A v Deštném se organizovaly také výběrové rekreace pořádané Revolučním odborovým hnutím (ROH). K jejím objektům patřila Panorama na Dříši.

"Chata Panorama je dnes mimo provoz, je to jedna z nejstarších turistických chat," dodává Lenka Zábranská.