Otrava oxidem uhelnatým nehrozí jen v chladných měsících roku, toto riziko hrozí i při vyšších teplotách, které panují nyní.

„Horké dny s sebou nesou riziko možných otrav oxidem uhelnatým, a to kvůli špatným odtahovým poměrům. Teploty uvnitř bytů nebo domů se totiž prakticky neodlišují od teplot venkovních. Zaměřit bychom se proto měli na prevenci, riziko možné otravy nepodceňovat a domácnosti vybavit detektory oxidu uhelnatého," varuje mluvčí hasičů Petra Musilová.

V uplynulých letech se hasiči každoročně, a to právě i během léta, potýkají s desítkami případů otrav oxidem uhelnatým. Některé z nich mají i tragické následky.

Před tichým zabijákem, jak se oxidu uhelnatému přezdívá, varuje i vyšetřovatel hasičů Jiří Zelenka. „Jedná se o plyn bez barvy, chuti a zápachu. Jeho identifikace smyslovými orgány člověka je nemožná," upozorňuje Zelenka.

Oxid uhelnatý se váže na hemoglobin, a to 250krát rychleji než kyslík a vzniká tak karboxyhemoglobin, který zabraňuje kyslíku vázat se na červené krvinky. Dochází tak k nedostatečnému okysličení mozku a následné smrti.

„Největší nebezpečí představují nedostatečně větrané prostory, například koupelny s instalovaným plynovým kotlem nebo průtokovým ohřívačem," dodal Zelenka.

Hasiči proto uvádí pár užitečných rad: Spotřebiče v domácnosti bychom měli instalovat a používat v souladu s návodem výrobce. Kontrolu a servis spotřebičů doporučujeme provést jednou ročně oprávněnou osobou. Pravidelně jednou ročně by měla být také provedena kontrola spalin a komínů se zaměřením na nesprávné spoje, viditelný rez a zašpinění. V domácnosti by potom neměl v žádném případě chybět detektor oxidu uhelnatého.

„Mírnější forma otravy je lehce zaměnitelná se zcela jinými onemocněními. Otrava v této formě se projeví nevolností, zvracením, bolestmi hlavy, závratěmi nebo slabostí. Při závažnější formě otravy přistupují neurologické příznaky, dochází k poruše vědomí," upozorňuje Zelenka.   (edi)