Radost z konečně vskutku severských podmínek byla tuto sobotu patrná i na zdatných a ušlechtilých psech, hlavních hrdinech již 14. ročníku závodů psích spřežení vypsaných jako mistrovství České republiky.

Klání proběhlo jako každoročně v Janovičkách v Javořích horách. Potěšení z jízdy bylo o to větší, že se trasa po třech letech zdolávala opět na saních! Předešlé dvě teplé zimy se musely totiž konat na suchu a psí spřežení táhla své mushery na speciálních kárách opatřených koly.

Na start se v sobotu v deset dopoledne na trať dlouhou 32 kilometrů, která se táhne okruhem po atraktivní turistické trase Javořími horami, dostavila téměř šedesátka soutěžních týmů. Nechyběli ani účastníci z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska.

Závod zahájily soupravy skieristů čili běžkařů tažených jedním nebo dvěma psy. Následovala spřežení ve dvou kategoriích: saně s čtyřmi až šesti psy a pak spřežení o více než šesti psech. A sportovní radost z jízdy, rychlosti, síly psů i spokojenost z pravých musherských podmínek byla patrná na všech účastnících. I z výrazu psů byl zřejmý zápal, hravost a touha běžet.

Trať v Janovičkách je nicméně nezvykle náročná, terén je zde členitý, lesní průseky úzké a rovných úseků je pomálu. Jak si postěžoval jeden ze zkušených účastníků po dojezdu svého spřežení do cíle, nebezpečné zde byly především předjížděcí manévry na úzkých a nerovných lesních cestách a v úvozech. Při rychlosti srovnatelné s ostrou jízdou na kole si to zkusme představit, některá spřežení jsou tažena i deseti či dvanácti psy a saně jsou stokilové.

Závod zábavným a zasvěceným stylem komentoval u startu, a zároveň i v cíli, jeden z hlavních dlouholetých organizátorů této významné soutěže Jiří Plšek. „Jsme stále jako přerostlé děti, jak si tady po léta takhle hrajeme. Občas si tak ověřujeme své chlapské ego, ale především si pěstujeme dobrodružství a čerpáme tu krásnou energii z našich pejsků."

Zdeněk Pátek