Ve středu 23. května zemědělci opět pořádně zatopí řidičům. Chystají na toto dopoledne blokády hlavních tahů, tentokrát kvůli plánovanému zrušení takzvané zelené nafty.

Například v Pardubickém kraji bude od devíti do 11 hodin dopoledne zablokována v každém okrese jedna silnice, několik jich bude i v hradeckém kraji. Seznam přesných úseků se  teprve připravuje.

„Včera jsme se dohodli, že v každém okrese bude vybrána jedna silnice. Výběr nyní záleží na okresních agrárních komorách," uvedla Vanda Rektorisová z vedení pardubické krajské agrární komory.

Podobnou blokádu farmáři uspořádali naposledy předposlední červnový den roku 2009, tehdy to bylo kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Jen na Pardubicku se do protestu zapojila stovka traktorů a osobních aut. Velmi pomalou okružní jízdou dvě hodiny blokovala dopravu na hlavních silnicích Rychnovska či důležité státovce I/35 mezi tunelem Hřebeč a Moravskou Třebovou. Na stejném místě se nyní traktory a kombajny pravděpodobně objeví znovu.

Zemědělci chystají sérii blokád regionálních silnic zemědělskou technikou kvůli plánovanému zrušení tzv. zelené nafty a zavedení spotřební daně z vína.

Jediní v Evropě

Protest plánovaný na 23. května má být jen první, další mají v případě neúspěchu vyjednávání s vládou následovat. Příště už by se podle hrozeb agrárníků blokády nevyhnuly ani dálnicím.

Vláda sice blokádu odmítá, už ale zemědělcům pod tlakem přislíbila,  že by jim mohla ztrátu ze zrušení zelené nafty kompenzovat jinak. Jak, to zatím není známo.

„Pokud bude zelená nafta skutečně zrušena, zemědělci budou muset omezit výrobu, protože nafta je drahá. Levnější potraviny se budou dovážet ze zemí, kde mají stoprocentní vratku spotřební daně, a nezaměstnanost na venkově stoupne," uvedl šéf agrární komory Jan Veleba.

Zrušení zelené nafty je součástí balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by tak přišli o 1,6 miliardy korun.

V případě zrušení zelené nafty by Česko bylo údajně jedinou zemí v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli. Daňovou výjimku na naftu chce totiž znovu zavést i Slovensko.

Demonstrace farmářů

30. října 2002 – Pochod Prahou asi 3000 lidí, předána petice žádající pomoc se 100 000 podpisy.

4. prosince 2002 – v Praze 10 tisíc lidí požadovalo rovné postavení s kolegy z EU a pomoc státu při řešení finanční krize v oboru.

25. ledna 2005 – Asi 2500 lesníků protestovalo v Praze proti změnám v obchodní politice státních Lesů ČR. Tehdejšího ministra Jaroslava Palase  zahnali sněhovými koulemi a vajíčky.

20. listopadu 2007 – Několik set chovatelů vepřů protestovalo proti nízkým výkupním cenám.

12. března 2009 – Asi 8000 zemědělců z celé EU v Praze protestovalo proti dotační politice unie.

29. června 2009 – Šest tisíc zemědělců s auty a traktory blokovalo dopravu na silnicích a dálnicích v sedmi krajích.  Farmáři chtěli blokádou upozornit na nízké výkupní ceny mléka.

2. prosince 2009 – V Praze demonstrovalo asi 3000 zemědělců proti snižování dotací.

27. května 2010 – Asi tisíc zemědělců protestovalo před sněmovnou kvůli zákonu zvyšujícím povinný podíl biosložky v pohonných hmotách, který předtím vetoval prezident Václav Klaus.

zpravodajové Deníku