„První příležitost dopoledne využilo zhruba 200 lyžařů. Teploty zatím přejí zasněžování, takže připravujeme i další sjezdovky v areálech Černá hora a Pec pod Sněžkou," říká Petr Hynek, ředitel SkiResortu. První lyžaři vyrazili nejprve kabinkovou lanovkou na vrchol Černé hory, odkud je to na Anděla s 20 až 30 centimetry sněhu jen pár metrů. Vloni museli na první lyžování lidé čekat o trochu déle. Začínalo se 30. listopadu.

Pozice českých europoslanců sílí

Brusel/Štrasburk - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) byl v úterý zvolen vicekoordinátorem Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Politické skupiny v Evropském parlamentu jednak předkládají pozměňovací návrhy, ale také určují agendu jednání parlamentu. Koordinátoři skupiny působí jako kontaktní osoby mezi skupinami a výbory a hledají podporu při hlasování o návrzích. Funkcí vicekoordinátora Evropské lidové strany v kontrolním výboru tak čeští europoslanci posilují své pozice.   (ot)

Tečka týdne: Množení šmejdů

Východní Čechy - Produkce množíren psů a koček je bezohledným byznysem - jejich majitelé vydělávají na prodeji nemocných zvířat. Stávající legislativa sice umožňuje postihy, ale pokuty jsou směšně nízké, takže se těmhle šmejdům „živnost" vyplácí. Výrazně by měla zrychlit příprava nového veterinárního zákona. Možná, že vše akceleruje v momentě, až se takové zvíře objeví v ministerské nebo poslanecké rodině.   (Jaromír Fridrich)