Peníze jsou určeny na opravu, restaurování a údržbu asi čtyřicítky památek, mezi nimiž je také Třebechovický betlém. Na jeho generální restaurování kraj přispěje 365 tisíci korunami. Jednou z nejdražších položek bude i příspěvek na opravu hradební zdi na hradě Kost, na kterou dá kraj 430 tisíc korun.

Do programu na obnovu památkového fondu bylo přijato celkem 97 žádostí o dotaci.

„Často jsou to peníze na běžnou údržbu a obnovu památek, které by po čase chátraly. Nejčastějším příkladem jsou třeba kostelní střechy," řekl radní pro oblast dotací Otakar Ruml. Právě kostelů je mezi příjemci dotací nejvíce – asi dvacet.

Krajské peníze pomohou opravit například hradební zeď  v Novém Městě nad Metují, kam půjde 220 tisíc korun, na opravu střechy a klenby kostela v Pilníkově je určeno 270 tisíc korun.

„Do letošního rozpočtu byla z minulého roku přesunuta částka 150 tisíc korun na opravu střechy kostela Nejsvětější Trojice v Novém Bydžově. Ta bude probíhat ještě v roce 2015 a Královéhradecký kraj proto vyhověl prodloužení termínu poskytnutí dotace, o které bylo požádáno ze strany příjemce dotace," informoval Martin Holek z tiskového odboru kraje.

Vydařená lyžařská sezona letos přála přílivu turistů

Východní Čechy - Vydařená lyžařská sezona, která patřila mezi nejlepší za několik let, výrazně pomohla turistickému ruchu v regionu. V Královéhradeckém kraji v letošním prvním čtvrtletí přibylo oproti loňskému prvnímu kvartálu přes 20 procent turistů, v Pardubickém kraji 15 procent. Tři čtvrtiny byli tuzemští návštěvníci, mezi cizinci pak dominovali Němci, na druhém místě Poláci, jež Němce kvůli své oblibě Krkonoš silně dotahují, a na třetím Nizozemci. Na čtvrtém a pátém místě se umístili Slováci a Dánové. Naopak o polovinu ubylo Rusů, propadli se ze čtvrtého na šesté místo.

Královéhradecký kraj byl v prvním čtvrtletí díky lyžařům mířícím do Krkonoš a Orlických hor po Praze tradičně nejnavštěvovanějším regionem, v prvním čtvrtletí sem přijelo 282 tisíc turistů. Do tradičně turisty opomíjeného Pardubického jen 75 tisíc, ale i to je nárůst.

„Letošní zima byla jednou z nejvydařenějších. Vrátili jsme se na úroveň nejlepších top sezon mezi léty 2005 až 2008," řekl už dříve šéf krkonošského SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou Petr Hynek.

Najděte s námi hvězdu Severovýchodu a vyhrajte! Velká roadshow startuje v Hradci

Severovýchodní Čechy - Bude to jízda! Užijete si odpoledne, během nějž si zasoutěžíte a dozvíte se řadu zajímavých informací. Třeba o lávce přes Orlici a sportovním areálu Bavlna v Hradci, Betlému v Hlinsku a autobusovém terminálu v České Třebové, pavilonu leknínů v Liberci a dalších. Všechny tyto stavby se mohly změnit díky evropským penězům. ROP Severovýchod pomohl za dobu své existence zrealizovat na sedm stovek projektů za více než 18 miliard korun. Teď nastal čas představit hvězdy Severovýchodu. Při velké letní roadshow za vámi ROP přijede do dvaceti měst, kde budete moci jednotlivé projekty oznámkovat a ještě si zahrát o zajímavé ceny. První akce odstartuje přímo v Hradci Králové na náměstí 28. října u nákupního centra Tesco vedle Atria. Zábavné odpoledne se uskuteční v úterý 19. května od 13 hodin. Najděte s námi svou Hvězdu Severovýchodu!
Více informací přineseme v pondělním vydání Deníku.