V ohybu říčky Dědiny šumí lužní les a louky se chlubí květenou, kterou jinde uvidíte jen stěží. Je tu jedna z posledních slatin na severovýchodě Čech a řada tůněk, které jsou přímo stvořené pro obojživelníky. I skokani hnědí usoudili, že chtějí přivést potomstvo na svět právě tady.

Škodovka roste a nabírá lidi

Královéhradecko, Vrchlabí - Automobilka Škoda Auto v závodě ve Vrchlabí zvýšila výrobu převodovek o třetinu na 2000 kusů denně a nabírá tak nové zaměstnance. Nárůstu výroby z původních 1500 na 2000 převodovek, využívaných nejen ve škodovkách, závod dosáhl během posledních 12 měsíců. Továrna už dnes patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v kraji. Do zvýšení výroby automatické převodovky DQ 200 chce investovat celkem 700 milionů korun a vytvoří až 200 pracovních míst. „V současné době ve výrobním závodě ve Vrchlabí pracuje více než 1000 zaměstnanců a náborové aktivity stále pokračují," uvedla mluvčí firmy Jana Bahníková. Ve Vrchlabí by se navíc časem mohly vyrábět i další druhy převodovek.

Tečka týdne: Náhrady

Východní Čechy - Sněmovna musí doplatit Davidu Rathovi poslanecké náhrady ve výši 280 000 korun za dobu, kterou strávil ve vazbě a ten si tak bude moci vyrovnat díry v rozpočtu. Z kolonky cestovné šly peníze na luxusnější verzi policejních antonů při jeho dopravě k výslechům a soudu, z položky reprezentace si platil elegantnější tepláky pro vycházky na vězeňském dvoře a částka ze stravného mu zajistila kvalitnější čočku a víc omastku.   (Jaromír Fridrich)