Letošní zima je zatím již třetí extrémně teplá v řadě a minimálně do Silvestra tomu nebude jinak. I noční teploty mají být podle meteorologů stále nad nulou. Meteorologové dokonce poukazují, že teplota vody v některých nádržích je na úrovni poloviny loňského června. „Na bruslení to skutečně není, na koupání už skoro ne," zavtipkoval Pavel Jůza z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ale už bylo i hůř. O Vánocích extrémně teplé zimy na přelomu let 2006/2007 leželo v Krkonoších maximálně 10 centimetrů sněhu. Naopak v roce 1981 ho nebylo méně než 15 centimetrů ani v Hradci či Pardubicích.

Polární záře rozzářila nebe nad Sněžkou

Královéhradecko - Byla to nebeská podívaná. Snímky, pořízené z rozhledny na Hnědém vrchu v Krkonoších v neděli 20. prosince večer okolo 21. hodiny, zachytily polární záři nad Sněžkou. Většina východních Čech se v neděli utápěla v mlze, ovšem tam, kde byla obloha výjimečně jasná, připravilo geomagnetické pole nebývalou podívanou. Polární záře vzniká tehdy, kdy se na Slunci objeví erupce, sluneční vítr pak tímto způsobem reaguje v atmosféře při styku s magnetickým polem země. V našich zeměpisných šířkách je tento jev k vidění poměrně výjimečně, mnohem častěji se s polární září lidé setkávají například ve Skandinávii.

Práce je jí zábavou. Vymýšlí nové vzory i způsoby zdobení

Královéhradecko - Dana Holmanová, držitelka ocenění Zlatý kolovrat, které od roku 2002 uděluje hradecký krajský úřad  lidem, kteří se v regionu zasloužili o udržování a rozvoj tradičních lidových řemesel. Paní Holmanová se zdobení perníčků věnuje již 13 let. Za rok jich nazdobí kolem 25 tisíc. Jak sama říká, její práce je i zábavou. Stále vymýšlí nové vzory a způsoby zdobení. „Není žádný konkrétní tvar, který bych měla raději než jiný, ale je pravda, že před Vánoci se už těším na zdobení tradičních vánočních tvarů jako je například andílek, který se mně jinak do rukou moc nedostane," řekla Deníku.