Letos se k akci přidalo i Kontaktní centrum RIAPS Trutnov. Nabídne bezplatné a anonymní screeningové testování na HIV z kapilární krve, a to ve čtvrtek 23. listopadu od 8 do 11 a od 16 do 18 hodin. „Počet nově diagnostikovaných případů HIV infekce každý rok narůstá. Včasné odhalení nemoci umožňuje podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život. Evropský testovací týden nabízí ideální příležitost, jak odhalit počátky HIV infekce,“ sděluje zdravotnický asistent centra Petr Kuráň.
Samotné testování zabere okolo 30 minut a výsledky se klient dozví bezprostředně. Kontaktní centrum nabízí široké veřejnosti anonymní testování na HIV a žloutenky po celý rok. „Na protilátky viru HIV testujeme zdarma, ostatní testy na žloutenky a Syfilis jsou však zpoplatněny částkou 100 korun za jeden test,“ dodává vedoucí centra Ondřej Čalovka.

Chudé děti dostanou vánoční dárky v krabicích od bot

Vrchlabí - Evangelický sbor ve Vrchlabí se jako tradičně letos zapojuje do sbírkové akce Diakonie ČCE pod názvem Krabice od bot. Jejím smyslem je obdarovat vánočními dárky děti z chudých rodin či rodin v jiné svízelné životní situaci. Akce začala v pondělí a končí v pátek 8. prosince. „Postup je celkem jednoduchý. Do krabice mohou lidé zabalit vhodné dárečky. Nemusí jít o nic drahého. Spíš o to, co pomůže a potěší. Krabici zabalí do vánočního papíru a na ni nalepí cedulku s popisem, pro koho dárek je. Třeba - „dívka, 8 až 10 let“. Krabici je pak třeba odnést do sboru na adresu Českých Bratří 112 ve Vrchlabí. Nejlépe v pondělí, úterý nebo čtvrtek mezi 16. a 18. hodinou,“ uvedl místokurátor evangelického sboru Jakub Kašpar. Pokud by uvedený čas nevyhovoval, mohou se dárci domluvit na jiné době s Janou Michlovou na telefonu 731 104 122. „Darované krabice poputují dětem ve Vrchlabí a v okolí, které vyberou úřednice z Odboru sociálního a zdravotního MěÚ Vrchlabí,“ informoval o sbírce Jakub Kašpar.

V Turnově se dočkají navýšení platů zaměstnanci špitálu

Turnov - Představenstvo největší krajské nemocnice Libereckého kraje rozhodlo o navýšení mezd všem zdravotnickým a nezdravotnickým pracovníkům o deset procent. Současně dojde ke zvýšení ceny práce u lékařů ve službě o deset procent na všech odděleních v Liberci a v Turnově. Celkově toto opatření bude pro krajskou nemocnici znamenat roční navýšení objemu mzdových prostředků o 100 milionů korun oproti roku 2017.
„Jde o maximální možné navýšení finančních prostředků ze strany pojišťoven při splnění všech smluvních parametrů s nimi,“ říká generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. Představenstvo podle něj rozhodnutí učinilo s vědomím vynikajícího hospodaření v letošním roce.