V letošním roce byl zatím zaregistrován jediný nový případ – muž na Trutnovsku, nemoc AIDS dosud propukla u 17 nakažených. Statistika se vede od října roku 1985.

Infikovaných lidí přibývá, otázkou však je, nakolik registrovaná čísla odpovídají realitě a nakolik lidé z rizikových skupin využívají možnosti testování na vir HIV. „Je to vždy o vnitřním uvědomění těchto lidí," řekla Deníku vedoucí Centra klinických laboratoří jičínské nemocnice Alena Prokopcová. V jičínských laboratořích se lidé mohou nechat testovat na HIV, včetně anonymních odběrů.

Spoléhat na vnitřní uvědomění je však ošidné, o čemž svědčí i případy lidí obviněných z šíření nakažlivé nemoci. Před Krajským soudem v Hradci Králové letos stály už dvě ženy infikované HIV, které obžaloba viní, že mohly nakazit své partnery. Čtyřiadvacetiletá dívka ohrozila pět mužů, u sedmadvacetileté, která si vydělávala prostitucí, to byly téměř čtyři desítky.

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové mladá žena už pět let věděla, že je HIV pozitivní, ale svým partnerům o tom neřekla a navíc nabízela na internetu placené sexuální služby.

„Já jsem nejednala tak úplně lehkomyslně," hájila se dívka, ale připustila, že sex často provozovala bez ochrany. Muži měli štěstí – žádný z nich se od dívek nenakazil.

Mladší z žen soud udělil pětileté vězení. Obžalovaná se ze stejného činu zodpovídala už ve svých osmnácti letech.

Lidé se HIV nebojí

Zřejmě největší nárůst infikovaných v kraji zaznamenaly statistiky v roce 2015, kdy jich přibylo deset.

„Při přepočtu na jednoho obyvatele za posledních 12 měsíců je Královéhradecký kraj třetím nejhorším za Prahou a Libereckým krajem," uvedla tehdy organizace Rozkoš bez rizika.

Podle průzkumů se čtyři pětiny Čechů nákazy HIV nebojí, odborníci však varují, že by lidé neměli podceňovat ochranu ani testování.

Anonymní testy

Řadu zájemců o testování však odrazuje jeho cena, která činí 400 korun. Pokud však pacienta pošle na vyšetření lékař, hradí test zdravotní pojišťovna.

Existuje i možnost anonymního testování, kdy se místo jména uvádí přidělený kód. „Pacient se domluví se sestřičkou, která mu vygeneruje náhradní rodné číslo, a s tím si pak přijde pro výsledky," vysvětlila Alena Prokopcová. Podle ní však v jičínských laboratořích tuto službu lidé příliš nevyužívají. „Bývá to nejvýše do deseti pacientů ročně," řekla.

Lidé však mají možnost nechat se otestovat anonymně a bezplatně - nabízí ji na svých akcích organizace Rozkoš bez rizika.

Polovina infikovaných připadá na Prahu
V ČR bylo od roku 1985 infikováno virem HIV už 2974 lidí
Z nich 1452, tedy nejvíce, bylo zaregistrováno v Praze.
Největší podíl HIV pozitivních tvoří homosexuální muži - je jich 1962. AIDS se dosud projevilo u 596 z nakažených, na nemoc zatím v ČR zemřelo 276 lidí.

Virus HIV je přenášen krví, pohlavním stykem nebo z matky na dítě v těhotenství či při porodu. Virus napadá lymfocyty, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení zhruba do šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně však znovu ubývají, což může trvat i osm let. Pak obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.