Pouze jeden a půl týdne vydržel otevřený v trutnovské nemocnici odběrový stan na testování na onemocnění COVID-19. Od čtvrtka 2. dubna se tam testování až odvolání zastaví. Důvodem je nedostatek materiálu pro zpracování vzorků v laboratoři, která nyní přednostně zpracovává požadavky na vyšetření pacientů krajských nemocnic. Na odběrové místo v Trutnově je na úterý a středu objednáno ještě 96 pacientů, kteří budou vyšetřeni. Poté bude provoz odběrového místa zastaven.

Zásah záchranářů v Hraci Králové.
KOMENTÁŘ: Hradec plný dobrých zpráv

Informaci oznámil Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, pod který Oblastní nemocnice v Trutnově patří. Přerušení testování na koronavirus vysvětlil tím, že poptávka po vyšetření vzorků na COVID-19 v trutnovské mikrobiologické laboratoři převýšila možnosti, které laboratoř vzhledem k omezenému množství diagnostických setů a reagencí má. Ačkoliv laboratoř od začátku provozu deklarovala schopnost vyšetřit zhruba 50 vzorků denně, množství skutečně vyšetřených vzorků v posledních dnech převyšoval tuto hranici téměř dvojnásobně.

Jedná se o krátkodobé přerušení

"Přestože má laboratoř v provozu již dva potřebné přístroje, ani pro jeden se v posledních týdnech nepodařilo sehnat kity pro vyšetření. Nedostatkové jsou zejména reagencie na izolaci RNA z odebraných stěrů. V úterý ráno měla laboratoř k dispozici posledních 360 testů," uvedla mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová.

Koronavirus a respirátory, ilustrační foto
Ve fakultní nemocnici leží sedm pacientů s koronavirem. Dva jsou ve vážném stavu

Zároveň je v rámci zdravotnických a sociálních zařízení v regionu nově požadováno vyšetření na COVID-19 u každého přemístěného pacienta. "Tím výrazně vzrostly požadavky na vyšetření pacientů v rámci nemocnic, které vnímáme jako prioritní," dodala Chytilová.

"Omlouváme se všem za případné komplikace, ale bez reagencií nejsme schopni provádět nezbytná vyšetření," konstatoval ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

"Jedná se o krátkodobě přerušení, které je způsobeno dočasným schodkem zdravotního materiálu nutného pro analýzu odebraných vzorků. Intentivně pracujeme na zajištění potřebného, aby naše laboratoř mohla opět přejít do plného provozu," vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

Trutnovská laboratoř aktuálně zpracovává také vzorky odebrané v náchodském odběrovém stanu. Vzorky z rychnovského testovacího místa putují do laboratoře ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.