V Hradci Králové zdraží teplo a vstupné do krytého bazénu. Naopak ceny městské hromadné dopravy zůstanou stejné, měnit se nebudou ani nájmy v městských bytech, poplatky ze psů a z popelnic či sazby parkovného. Ceny elektřiny by měly v příštím roce klesnout, plyn by měl mírně zdražit.

Zdražení vodného a stočného ohlásily vodárny v Hradci Králové, Trutnově a Náchodě. V Hradci Králové a okolí cena v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zdražení vodárny zdůvodnily vyššími náklady na nákup povrchové vody z řeky Orlice.

Vodárny Náchod zdraží v průměru o 1,9 procenta na 72,38 koruny za metr krychlový vody. V Trutnově cena vzroste o 9,3 procenta na 69,61 koruny za krychlový metr. Důvodem zvýšení ceny je potřeba peněz na financování zahájené rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole. Na Jičínsku zůstane třetí rok po sobě cena 78,95 koruny za metr krychlový vody.

Lidé příští rok zaplatí více za dálkové teplo. Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo do 24 000 domácností, zdraží o 4,2 procenta na 488,98 Kč za gigajoule (GJ). Účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při spotřebě 25 gigajoulů vzroste přibližně o 500 korun. Do některých lokalit a některým odběratelům v Hradci dodávají teplo Elektrárny Opatovice (EOP). Cena tepla od EOP vzroste v průměru o 4,7 procenta, přičemž EOP od ledna zavádějí takzvanou dvousložkovou cenu. Samotná cena tepla z EOP klesne o 1,6 koruny na 442,52 Kč/GJ, k tomu bude odběratel platit 113 korun za jeden kilowatt sjednaného výkonu.

Elektrárna Poříčí ze skupiny ČEZ, která teplem zásobuje Trutnov a okolí, zvýší cenu o 1,85 procenta na 563 Kč za GJ s DPH. Teplárna firmy ČEZ ve Dvoře Králové zdraží o 2,71 procenta na 546 Kč/GJ. Domácnost napojená na teplárny ČEZ tak za rok zaplatí asi o 300 korun více.

Cena elektřiny by se měla v příštím roce snížit. Její regulovaná složka, která tvoří asi 60 procent výsledné ceny, zlevní o 1,2 procenta. Konečnou cenu pro spotřebitele ale určí až dodavatelé. Celkové náklady na plyn se zvýší, a to o 1,18 procenta až 4,74 procenta podle toho, k čemu lidé plyn využívají, uvedl Energetický regulační úřad.
Poplatek za odvoz odpadu ve všech okresních městech hradeckého kraje zůstane na letošní výši. Drobnou změnu udělali v Jičíně, kde hranici pro osvobození od poplatku u dětí zvedli ze čtyř na 18 let. „Město tím chce podpořit rodiny s dětmi," uvedla mluvčí radnice. Základní výměra poplatku v Jičíně činí 492 korun. V Náchodě zůstává základní sazba 650 korun, kdo však poplatek uhradí do konce února, dostane slevu 200 korun. Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou nechají základní taxu na 500 korunách, Trutnov na 480 korunách.

V Hradci Králové lidé v příštím roce zaplatí více za vstup na koupaliště Flošna a do plaveckého bazénu a akvacentra. Průměrné zdražení vstupného na koupaliště je zhruba sedm procent, u krytých bazénů zdražení činí 2,5 procenta. Důvodem zdražení jsou rostoucí ceny tepla pro vyhřívání bazénů, uvedla radnice.

80 korun za metr krychlový v Pardubicích

Pardubice – Lidem z větších měst v Pardubickém kraji se v příštím roce zvýší některé poplatky za chod domácnosti. Část měst zdražuje vodu a teplo. Ceny jízdného za městskou hromadnou dopravu nebo platby za odpady se v novém roce nezmění.

Do ceny vodného a stočného vodárny promítají nákladné investice za opravy čistíren odpadních vod a modernizaci vodovodní sítě. O několik procent zdraží voda v Chrudimi, Svitavách a Ústí nad Orlicí. Jediná chrudimská vodárna stanovuje i pevnou složku platby, jejíž cenu naopak snižuje zhruba o čtvrtinu.

V Pardubicích se druhým rokem cena vodného a stočného nemění, zůstává 80 korun za metr krychlový.

Nájemné v městských bytech se zatím zdražovat nebude. Města je mohou navyšovat o inflaci, ale dosud tak neučinila.

Za odpady budou lidé platit stejně. Nejvíc stojí roční platba obyvatele Chrudimi. Vydají za ni 600 korun. Například Pardubice mají o 100 korun cenu této služby nižší a dlouhodobě osvobozují děti do šesti let, které mají odvoz komunálního odpadu zdarma. Zvýhodnění některých skupin zvažují i v Ústí nad Orlicí.

„Mohli bychom zavést bonusy pro malé děti a seniory od určitého věku, ale nejdřív v roce 2016. U nás teď platí každý obyvatel bez ohledu na věk 550 korun ročně, ale naše skutečné náklady jsou téměř o 300 korun vyšší," řekl starosta Petr Hájek.

Městskou hromadnou dopravu má mezi okresními městy jen Chrudim, kde se pátým rokem cena za jednorázovou jízdenku nezvyšuje, bude stát opět deset korun. O pět korun dražší je papírová jízdenka v Pardubicích, a od ledna cestující změny nečekají. Ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán úpravu cen v průběhu roku nevylučuje.

Některé domácnosti z Pardubicka a Chrudimska budou mít od nového roku dražší teplo. Elektrárny Opatovice upravovaly ceník v srpnu a nově ještě od ledna. U tříčlenné domácnosti se roční platba zvýší při průměrném odběru 25 gigajoulů ročně zhruba o 500 korun na více než 11 000 korun.

Společnost Tedom Energo, která zásobuje teplem Svitavy, naopak zlevňuje o deset korun na 620 korun za gigajoule.

V Ústí nad Orlicí chtějí zastavit odliv zákazníků, a městská firma Tepvos cenu tepla také zlevňuje.

(čtk, red)