Zahanbená paní zima, která letos stejně jako vloni nic moc nepředvedla, se rozhodla přece jen – i když trochu pozdě – ukázat, co umí. Na pomoc si vzala Apríla s jeho proslulým vrtkavým počasím a výsledkem je, že na hřebenech Krkonoš je nejvíc sněhu za celou sezonu.

Konkrétně Labská bouda v Krkonoších v pátek hlásila 170 centimetrů sněhu, nedaleká Luční bouda pak 88 centimetrů. Na obou stanicích to je maximum za celou letošní zimu.

Půl metru sněhu leželo po dvaceticentimetrovém nočním přídělu v pátek ráno i v Peci pod Sněžkou, tady však dosavadní letošní rekord z počátku února překonán nebyl. Jen do dvaceti centimetrů sněhu leží i v Orlických horách nebo na Vysočině, i zde ho však v únoru bylo víc.

„S nástupem dubna se paní Zima rozhodla, že se své vlády jen tak nevzdá a nadělila na horách novou sněhovou pokrývku, kdy na mnohých místech napadlo od počátku měsíce od 20 do 50 centimetrů. Nejvíce sněhu spadlo v pohraničních horách s Polskem," uvedl Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vodohospodáři však strach z povodní kvůli tání sněhu v Krkonoších nemají.

„Povodí je sice po silných přeháňkách minulých dní nasycené, ale ve středních polohách padal spíše tající déšť se sněhem a na hřebenech Krkonoš bude sněhová pokrývka odtávat podle předpovědí v příštích dnech jen velmi pomalu," řekl Jiří Kremsa z hradeckého Povodí Labe. Oteplovat se má totiž jen velmi zvolna. Počasí se ale konečně uklidní.

Rekord z března 2008

Na horách se nestává často, že by tu sněhu bylo nejvíc až v dubnu, jako je tomu letos. Není to však zároveň nějaká výrazná anomálie ani v kontextu nadcházejících Velikonoc: Když si meteorologové nedávno dali tu práci, zjistili, že Velikonoce bývají nezřídka chladnější než vánoční svátky, na které totiž velmi často přichází výrazná obleva.

A ještě jedna zajímavost, která potvrzuje, že nynější nadílka v Krkonoších není nic výjimečného. Nejvíc sněhu od roku 2005 leželo na Labské boudě v kalendářního hlediska jen o pár dní dříve než nyní. Novodobý rekord tu je z 28. března roku 2008, kdy na Labské boudě naměřili 283 centimetrů sněhu. Na konci února 2012 ho pak bylo 260 centimetrů.

Letošní maximum 170 centimetrů je při srovnání jednotlivých zim tak poměrně nízké. Výrazně méně sněhu bylo v Krkonoších jen loňskou zimu, kdy maximum  činilo 85 centimetrů, datováno bylo 8. prosince 2014.

Loňská, na sníh abnormálně chudá zima se však zapsala do historických kronik jako jedna z nejslabších od dob měření. Třeba v Peci pod Sněžkou jako dokonce vůbec nejchudší na sníh. Ta letošní na tom, navzdory nynějšímu čerstvému sněhu, nebude o mnoho lépe.

Skiareály odkládají konec sezony
Krkonoše - Čerstvý sníh překvapil vlekaře v Krkonoších, kteří chtěli původně ukončit sezonu o Velikonočním pondělí. Jak ve Špindlerově Mlýně, tak v Janských Lázních i Peci pod Sněžkou vleky nejspíš pojedou o týden déle.
„Na Medvědíně a v Horních Mísečkách končíme 6. dubna, ve sv. Petru a na Hromovce však vzhledem k aktuálním sněhovým podmínkám bude ukončení provozu ještě upřesněno, pojedeme tady však minimálně do 12. dubna," řekla pracovnice infocentra skiresortu Špindlerův Mlýn.
Ostatní střediska na východě Čech však již provoz ukončila nebo ukončí teď v pondělí.

Duben, ještě tam budem…
• Sníh v dubnu není vůbec žádnou raritou. V Česku dokonce existují meteorologické stanice, na kterých absolutní rekord celkové sněhové pokrývky nebo nového sněhu spadá právě do měsíce dubna. Ba co víc, podle meteorologického web infomet.cz zcela nejvyšší hodnota nového sněhu za 24 hodin ze všech stanic připadá právě na duben. Například 16. dubna 1916 napadlo na Lysé hoře 108 cm nového sněhu.

• A sníh padá i mnohem později, než zkraje dubna jako letos. „Zajímavý je 23. duben 1980. K tomuto dni má svůj absolutní rekord vztaženo hned 24 meteorologických stanic," upozornil Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu. V Česku tehdy napadlo, a to i v nižších polohách, až kolem půl metru sněhu.

• Čerstvá sněhová nadílka v dubnu je podle dlouholetých měření meteorologů navíc rozhodně častější než v říjnu. Třeba vloni 15. dubna napadlo na Sněžce 22 centimetrů sněhu. A předloni se teploty až do 7. dubna držely pod 5 °C, tedy ještě níž než letos. Sníh se tehdy dokonce udržel i v nížinách.

• V Česku je dokonce několik stanic, které absolutně nejvyšší příděl nového sněhu za celý rok zaznamenaly v květnu. Ledoví muži jsou totiž, stejně tak jako Apríl, nevyzpytatelní…