Lavinu vidělo na vlastní oči několik návštěvníků hor z Německa. „Ihned nás kontaktovali přes dispečink linky 112 s tím, že se v té době v místě laviny pohyboval nějaký muž. Toho ale po sesuvu už neviděli. Ihned jsme sestavili dva týmy lavinových pátračů a přesunuli se do lokality Malé kotelní jámy,“ přiblížil začátek akce Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

První tým na místě začal s prohledáváním sesunuté sněhové masy pomocí lavinových vyhledávačů. „Druhý tým se pak snažil propátrat okolí laviny, zda se zmíněný muž nevyskytuje někde poblíž. Po nějaké době našli pána, který odpovídal popisu. Během rozhovoru muž přiznal, že se na lavinovém svahu pohyboval, ale tvrdil, že lavinu nestrhl a ve chvíli sesuvu už byl opodál,“ uvedl náčelník Horské služby.

V Malé kotelní jámě v Krkonoších spadla lavina.Zdroj: Horská služba Krkonoše

Po vyslechnutí a potvrzení svědka, že se v oblasti laviny nikdo jiný nepohyboval, Horská služba ukončila pátrání přibližně v 16. hodin. "Protože jsme ale měli na místě laviny naše týmy záchranářů, rozhodli jsme se, že události využijeme pro lavinové cvičení," sdělil Pavel Jirsa.

Lavina v délce asi 800 metrů se tak obešla se bez obětí. Loni v únoru lavina v Dlouhém dole částečně zavalila 41letého muže. Sám si dokázal zavolat pomoc, následně jej zachránili členové Horské služby a zdravotničtí záchranáři s vrtulníkem.

Lavina v Krkonoších naposledy zabíjela 5. února 2015, kdy v Malé Studniční jámě nad Obřím dolem zahynul 28letý skialpinista. Největší lavinové neštěstí v moderní historii hor se odehrálo před 51 lety. Před polednem 20. března 1968 se z prudkého svahu Białego Jaru (Bílá rokle) na polské straně Krkonoš utrhla lavina, která ze skupiny 24 lidí usmrtila 19. Záchranné práce trvaly nepřetržitě čtyři dny a zapojily se do nich stovky lidí, včetně armády a hasičů.

V Krkonoších je v současné době vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí. O aktuálním stavu lavinové situace lze získat informace na webových stránkách Horské služby. "Čtvrteční lavina naštěstí zůstala bez oběti. Upozorňujeme však návštěvníky hor, aby se nepohybovali ve volném terénu na svazích nad 35 stupňů a dbali zvýšené opatrnosti na svazích nad 30 stupňů," důrazně varoval náčelník Horské služby Krkonoše.

Na hřebenech Krkonoš stále zůstává okolo 230 cm sněhu. "V současné době se teploty na hřebenech hor pohybují nad nulou. Sněhová pokrývka je až mokrá, ve spodních vrstvách a v nižších polohách hor až podmáčená, zejména na slunných a jižních svazích. Sněhové profily vykazují střední až malou stabilitu. Během dne se bude nadále oteplovat a to zejména na jižních a slunných svazích," popsal aktuální situaci Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.