Rybník Podborný, ležící na okraji města Náchoda, se stal v sobotu velkou atrakcí. Za úsilí zhruba dvou desítek rybářů, loděk a keserů, opouštěly bahno vypuštěného rybníka metráky ryb. Klasickou podzimní scénu, která možná už po staletí nemění svou podobu, sledovaly se zájmem stovky lidí.

Hlavní komoditou zdejšího rybníka je kapr. „Chová se zde kapr násadový, který potřebuje alespoň dva roky, aby dorostl do délky, která je vhodná ke konzumaci.

Na jeden výlov lze vytáhnout okolo dvaceti metráků. Lovíme pravidelně v tuto  podzimní dobu a kapry ukládáme do sádek. V době před Štědrým dnem jdou pak do prodeje jako vánoční," sdělil Josef Hašek, který výlov řídil.

Útočiště dravých ryb

Útočiště poskytuje zdejší rybník také dravým rybám, jako jsou candát nebo štika. Žijí tu však také drobné ryby, jako cejni, okouni nebo líni. A tak se tento rybník stává i rájem pro sportovní rybáře. „Můžou se pobavit chytáním na udici. Lákavé je, že se dají ulovit candáti docela slušných rozměrů, až kolem osmdesáti centimetrů. A i štiky jsou zde atraktivní. Mívají běžně kolem tři čtvrtě až celého metru," sdělil Jan Kollert, zdejší porybný.

Součástí akce byl kromě možnosti sledovat výlov zblízka, také prodej čerstvých ryb. Návštěvníci si tak mohli odnést domů čerstvě usmrcenou a vykuchanou rybu, nebo přímo na místě ochutnat rybí speciality.

Jiří Máslo