Na té první návštěvníci naleznou hmyzí obydlí včetně úlů, bude totiž věnována právě hmyzu a návštěvníci se jí možná dočkají už o prázdninách. Ta další pozve do ptačího světa.

„V první fázi jsme umístili prvních dvacet kusů budek - sýkorníků. Za spolupráci děkujeme firmě Ekosfer Solutions z Třebechovic. V průběhu podzimu bychom chtěli rozmístit další budky. Ty by měli vyrobit naši uživatelé, lidé z Neratova. Bude to pro ně i taková sociálně-terapeutická práce,“ říká PR specialistka sdružení Neratov Barbora Cedidlová.

Na naučnou stezku s informačními panely by mělo dojít až příští rok. Už proto, že sdružení se v současné době zabývá dalším, zásadnějším projektem, kterým je výstavba speciální školy v Bartošovicích.

Ale také naučná ptačí stezka mu dá zabrat.

Najdou se sponzoři?

„Je finančně docela nákladnou záležitostí a pro neziskovou organizaci je to v tomto ohledu trošku složitější. Snažíme se získat nějaké finance, sponzory,“ vysvětluje Barbora Cedidlová.

Je naplánované, že naučná ptačí stezka se bude budovat v průběhu příštího roku, a to z Neratova až na vyhlídku Vysoký Kořen. Pro děti prý bude snadno schůdná.

„Je to nějakých 2,5 kilometru. Je to krásná turistická trasa vedoucí přes les. Vznikne hlavně proto, aby i rodiny s dětmi tady měly vyžití a aby stezka měla i vzdělávací funkci. Aby na ní děti našly úkoly a aby je bavila,“ přeje si Barbora Cedidlová.

Do Neratova zvířata patří

Už letos se novým turistickým lákadlem Neratova stane rozšířený „zvířetník“, který návštěvníci najdou v sadě pod zrekonstruovaným kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

„Neratov je horská vesnice a zvířata sem patří. Sdružení Neratov se chce k tomuto původnímu „konceptu“ života na vesnici vrátit a bude budovat menší hospodářství. Loni tam bylo zatím pár králíků, morčat a slepic. Letos by se mělo rozšířit asi o tři voliéry, měly by tam přibýt andulky a možná i kozy,“ dodává Barbora Cedidlová.