Krásné výhledy, příroda, bohatá síť cyklostezek, zajímavé turistické cíle a na mnoha místech stále ještě božský klid. Stále více lidí objevuje kouzlo Orlických hor a ty v posledních letech zažívají stavební boom. Ke smůle místních obcí však většina chalup, které tu nově vyrůstají, nemá sloužit k trvalému bydlení, ale pro rekreaci.

Nevyužitý potenciál tu cítí i podnikatelé. Před rokem u Deštného otevřel doposud největší hotelový komplex v Orlických horách Amenity Resorts, přebudován byl z dřívějšího Alfa Resortu. Nabízí tři desítky pokojů a 11 plně vybavených chat. Přímo v centru Deštného v Orlických horách – v sousedství kostela – začala letos na jaře demolice jednoho ze starších domů a na jeho místě výstavba nových apartmánů. Podle předběžného termínu by mělo být hotovo do Vánoc 2023.

Most v Tylově ulici přes Kněžnou v Rychnově se od pondělí uzavře.
Řidiče čekají další komplikace. Uzavírka se dotkne centra Rychnova

„Bude to 19 apartmánů. Zájem byl ze začátku hodně velký, už je jich několik prodaných. Teď obecně nastala špatná doba na prodej, ale pomalu se to opět rozjíždí a poptávky nám chodí. Lidé nákup apartmánů určitě vnímají i jako dobrou investici pro nějaké pronájmy a podobně. Na druhou stranu je nyní složitější situace ohledně hypoték, takže lidé asi primárně řeší své hlavní bydlení,“ vysvětluje Barbora Honischová ze společnosti Tempus Living.

Vysoký standard, vysoká cena

Společnost na svých webových stránkách inzeruje, že pokud noví majitelé apartmánů nebudou přítomni, je možnost je využít jako výnosovou nemovitost, přičemž přibližný výnos takové investice je 5 až 10 procent. Obec Deštné prý plánuje zřízení takzvaných Smartboxů, kde by se nechávaly klíče, čímž odpadnou starosti o častou osobní návštěvu majitele. Servis úklidu apartmánů je samozřejmostí a bude možné jej zorganizovat. V současnosti je prodaná zhruba polovina nově budovaných apartmánů. Velikostí se pohybují od 32 do 50,4 metrů čtverečních a jejich vybavení v nejvyšších možných standardech je samozřejmostí. Kupující jsou ochotni si za kvalitu připlatit.

Z programu Středověkého odpoledne.
FOTO: Rytíři, tanečnice i kousky, při nichž se tají dech. Říčky žily středověkem

„Cena vychází na 120 tisíc korun za metr čtvereční,“ říká Barbora Honischová. Proč padla volba právě na Deštné v Orlických horách? „Myslím si, že se tam cestovní ruch zvedá. Co jsme zjišťovali, v době covidu tam pobývala spousta lidí a rodin s dětmi. Ubytovacích možností tam není tolik a sjezdovky fungují. Třeba v Krkonoších v nejznámějších horských střediscích jsou už časté stavební uzávěry. Lidé proto postupně objevují i jiná střediska a v Orlických horách je krásná příroda. Apartmány tam poptávají hlavně lidé z Královéhradecka. Spíš pro rekreaci vlastní, přičemž je lze v nevyužitý čas pronajímat,“ dodává.

„Covid nám pomohl“

A developeři cílí i na další vyhlášené středisko v Orlických horách – na Říčky, kde sice natrvalo žije ani ne stovka obyvatel, ale turistů, sportovců a rekreantů sem míří během roku mnohonásobně více. Láká je nejen zdejší nabídka sportovního vyžití v zimě i v létě, ale také četné turistické trasy v krásné krajině a oproti velkým střediskům například v Krkonoších příznivé ceny.

Také developerská společnost budující zde rezidenční projekt Perla vsadila na zájem potencionálních kupujících nových apartmánů jako o bezpečnou investici. S demolicí původního stejnojmenného rekreačního areálu se začalo na podzim roku 2020, s výstavbou apartmánů loni na jaře a práce pomalu finišují. Na odbyt šly rychle. Už loni zbývalo v nabídce posledních pět v cenách zhruba od 6 milionů do necelých 7,7 milionů korun.

Z místa nehody.
Tragická nehoda na Rychnovsku: Čelní střet dvou automobilů nepřežili tři lidé

„Na Perle vyrostlo 42 bytových jednotek a nebytových prostorů. Covid nám určitě pomohl v tom, že lidé nevěděli, jestli budou moci vycestovat nebo ne, začali tedy skupovat české hory. Máme vyprodáno, předání předpokládáme v listopadu 2022,“ prozradila Jaroslava Šimková ze společnosti Apartmány Říčky.